Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
Strategické místo

KLDR a vojenský úder na Guam! Proč chtějí útočit právě tam?

Zdroj: TV Nova

V polovině srpna budou mít Severokorejci připraven plán útoku na tichomořský ostrov Guam. Alespoň to tvrdí armáda, jejíž vedení plánuje odpálit čtyři střely k americkému území. Proč si Kim Čong-un vybral zrovna tento ostrov?

Napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem se stupňuje. Severokorejská armáda tvrdí, že v polovině srpna bude mít hotový plán útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Čtyři střely by podle ní měly přeletět nad Japonskem a dopadnout asi 30 kilometrů od amerického území.

Reklama

 

Proč KLDR vyhrožuje útokem právě na tento ostrov? Podle odborníků si severokorejský vůdce Kim Čong-un vybral Guam hned z několika důvodů. Pro Spojené státy je území důležité především kvůli strategické poloze.

 

"Jde o důležitou základnu Spojených států v Pacifiku a myslím si, že nebyl vybrán náhodně. V zásadě to není území Spojených států, ale je pro ně strategicky významný," uvedl pro TN.cz bezpečnostní expert Andor Šándor. Guam má vlastní zákonodárný sbor, obyvatelé ale mají americké občanství.

 

 

Na ostrově jsou dvě americké vojenské základny, námořní i letecká. Spojené státy využívaly ostrov už za druhé světové války, bojů ve Vietnamu i operací na začátku století. "V roce 2001 z nich Američané vedli útoky proti Talibanu v Afghánistánu, měli tam přesunuty strategické bombardéry," dodal Šándor.

 

V červenci pak právě z Guamu vyslala americká armáda dvakrát nadzvukové bombardéry, které přeletěly území KLDR. V reakci na severokorejské testy mezikontinentálních raket tak chtěly Spojené státy demonstrovat svou sílu.

 

 

Americká armáda zabírá asi 30 procent rozlohy ostrova. Kromě šesti tisíc vojáků na něm žije 160 tisíc obyvatel, které živí především cestovní ruch a kteří už se obávají severokorejského úderu. Guam se nachází asi 3500 kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje, což z něj dělá bližší cíl, než území USA.

 

Ani tak daleko ale ještě severokorejské rakety nedoletěly, přestože Pchjongjang tvrdí, že stačí jen Kimův pokyn, aby střely na ostrov odpálil. "Kim Čong-un volbou Guamu ukazuje, že není žádný pitomec, byť trochu jako idiot vypadá," poznamenal Šándor.

 

Podívejte se, jak to na Guamu vypadá:

epa TN.cz
Reklama