Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
Strategické místo

KLDR a vojenský úder na Guam! Proč chtějí útočit právě tam?

Zdroj: TV Nova

V polovině srpna budou mít Severokorejci připraven plán útoku na tichomořský ostrov Guam. Alespoň to tvrdí armáda, jejíž vedení plánuje odpálit čtyři střely k americkému území. Proč si Kim Čong-un vybral zrovna tento ostrov?

Napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem se stupňuje. Severokorejská armáda tvrdí, že v polovině srpna bude mít hotový plán útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Čtyři střely by podle ní měly přeletět nad Japonskem a dopadnout asi 30 kilometrů od amerického území.

 

Proč KLDR vyhrožuje útokem právě na tento ostrov? Podle odborníků si severokorejský vůdce Kim Čong-un vybral Guam hned z několika důvodů. Pro Spojené státy je území důležité především kvůli strategické poloze.

 

"Jde o důležitou základnu Spojených států v Pacifiku a myslím si, že nebyl vybrán náhodně. V zásadě to není území Spojených států, ale je pro ně strategicky významný," uvedl pro TN.cz bezpečnostní expert Andor Šándor. Guam má vlastní zákonodárný sbor, obyvatelé ale mají americké občanství.

 

 

Na ostrově jsou dvě americké vojenské základny, námořní i letecká. Spojené státy využívaly ostrov už za druhé světové války, bojů ve Vietnamu i operací na začátku století. "V roce 2001 z nich Američané vedli útoky proti Talibanu v Afghánistánu, měli tam přesunuty strategické bombardéry," dodal Šándor.

 

V červenci pak právě z Guamu vyslala americká armáda dvakrát nadzvukové bombardéry, které přeletěly území KLDR. V reakci na severokorejské testy mezikontinentálních raket tak chtěly Spojené státy demonstrovat svou sílu.

 

 

Americká armáda zabírá asi 30 procent rozlohy ostrova. Kromě šesti tisíc vojáků na něm žije 160 tisíc obyvatel, které živí především cestovní ruch a kteří už se obávají severokorejského úderu. Guam se nachází asi 3500 kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje, což z něj dělá bližší cíl, než území USA.

 

Ani tak daleko ale ještě severokorejské rakety nedoletěly, přestože Pchjongjang tvrdí, že stačí jen Kimův pokyn, aby střely na ostrov odpálil. "Kim Čong-un volbou Guamu ukazuje, že není žádný pitomec, byť trochu jako idiot vypadá," poznamenal Šándor.

 

Podívejte se, jak to na Guamu vypadá:

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.8. | 07:39 josefvyskoc
11
je to jako vyrazit proti tanku s žebřiňákem nebo taky drazdit kobru bosou ...
12.8. | 12:37 Milos Trasimi
-3
Radikální islamisté kterým Ceši prodávají zbrane se chtějí odvdecit tím ze ...
12.8. | 20:57 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Truth--je to divnej svet..Kcemu jsou vsechny ty organizace, OSN,RB, Europarlament a dalsi kdyz nejsou schopni lide si sednout ke stolu, podat si ruce a rict--konec hadek.-Od ted budem jednat jak civilizovani lide a ne jak predatori a jejich obeti..Neni prece normalni ze se lidi mezi sebou vrazdi!
12.8. | 20:30 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
novus - Ještě nedávno si Japonci stěžovali na americké vojáky že znásilňují mladé dívky, těch skandálu je plno.
12.8. | 19:44 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Před smrtí byly některé oběti znásilněny, zbity, mučeny, zohaveny nebo pobodány a těla některých povražděných byla vojáky znetvořena.[4] Jednalo se o největší známý vojenský zločin amerických vojsk v době války ve Vietnamu.[5]
12.8. | 19:43 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Masakr v Mỹ Lai byla masová vražda asi 347[1] až 504[2][3] neozbrojených vietnamských civilistů, hlavně žen a dětí, kterou spáchali vojáci 23. pěší divize Americal U.S. Army 16. března 1968 ve vesnici Mỹ Lai v době Války ve Vietnamu.
12.8. | 17:06 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pentagon: gen. M.Milley - Jsme schopni zachovat kapacity rapidního rozmisťování vojsk (ve světě) a zničíme každého nepřítele, kdekoliv a kdykoliv. Tak si tak říkám kdo se tu rozpíná.
12.8. | 14:59 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi – A proto se to tajilo 50 let? Dokument hovoří úplně o něčem jiném, ale ty máš svojí verzi, docela by mě zajímalo kde si čerpal informace. Ten kdo byl komunista byl popraven. Být komunista není trestné. A co poprava civilistů americkou rukou? Nech toho.
12.8. | 14:58 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi – A proto se to tajilo 50 let? Dokument hovoří úplně o něčem jiném, ale ty máš svojí verzi, docela by mě zajímalo kde si čerpal informace. Ten kdo byl komunista. Být komunista není trestné. A co poprava civilistů americkou rukou? Nech toho.
12.8. | 14:51 Josef Hladik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kim nezaútočí to je jenom velkohubost jakou má u nás Kalousek a Fiala Ty to odkoukaly od Kima.Velká huba holé neštěstí.Kim ví moc dobře jak by dopadl tak jenom žvaní a zdejší diskutéři jsou po něm taky užvaněný
12.8. | 14:47 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi - Když se kácí les létají třísky bych chápali ve válce, kdy např. bomba sejme civilisty, ale ne když se civilisté popravují. To je válečný zločin který paradoxně odsuzuje USA a vlastně celé OSN. Hitler popravoval,podle tebe to bylo asi v pořádku však se kácí les a létají třísky, no né
12.8. | 14:41 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
Uvedomujete si jak jste šílení?