Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 5. 2017
Test balistické střely

KLDR potvrdila test nové střely. "Jsme připraveni ji použít," hrozí

KLDR provedla test jaderné střely
Zdroj: Profimedia
Testu balistické střely přihlížel i Kim Čong-un

Severní Korea provedla další test balistické rakety. Odpálení střely Pukguksong-2 přihlížel i vůdce Kim Čong-un. Ten prohlásil, že ke země připravena na vojenské využití rakety. Kvůli severokorejskému raketovému testu se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN.

Je tomu přesně týden, co Rada bezpečnosti OSN vyzvala Severní Koreu, aby neprováděla žádné další testy jaderných zbraní. Korejci ale výzvy OSN nedbají a v neděli provedli další zkoušku balistické rakety. Podle státní agentury KCNA byl test úspěšný a střela je připravena k vojenskému využití.

Reklama

 

Nedělní test zaznamenaly i sousední státy. Bezprostředně po odpálení rakety ale nebyly schopné určit, o jakou střelu se jednalo. Podle Washingtonu má střela nižší dolet než ty, které Pchjongjang odpaloval při posledních třech testech. Před týdnem Severní Korea vypustila střelu, která je podle KLDR schopna nést velkou jadernou hlavici.

 

Kvůli dalšímu severokorejskému testu se v úterý znovu sejde Rada bezpečnosti OSN. O setkání požádaly Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea.

 

Testu balistické střely podle korejské státní agentury přihlížel osobně Kim Čong-un. "S hrdostí oznámil, že střela je velmi přesná a Pukguksong-2 je úspěšnou strategickou zbraní. Odsouhlasil nasazení tohoto zbraňového systému do akce," uvedla agentura KCNA.

 

 

Agentura Reuters uvedla s odvoláním na jihokorejskou armádu uvedla, že střela letěla přibližně 500 kilometrů, vystoupala do výšky 560 km a spadla do vod východně od severokorejského pobřeží. Šlo o upravenou verzi balistické střely jinak odpalované z ponorek.

 

KLDR letos zintenzivnila raketové testy a od začátku roku jich provedla už 11. Raketa, kterou odpálila KLDR minulý týden, by mohla donést jadernou hlavici i nad území Spojených států, konkrétně nad Havaj a Aljašku.
 

vbo TN.cz
Reklama