Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 5. 2017
Test balistické střely

KLDR potvrdila test nové střely. "Jsme připraveni ji použít," hrozí

KLDR provedla test jaderné střely
Zdroj: Profimedia
Testu balistické střely přihlížel i Kim Čong-un

Severní Korea provedla další test balistické rakety. Odpálení střely Pukguksong-2 přihlížel i vůdce Kim Čong-un. Ten prohlásil, že ke země připravena na vojenské využití rakety. Kvůli severokorejskému raketovému testu se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN.

Je tomu přesně týden, co Rada bezpečnosti OSN vyzvala Severní Koreu, aby neprováděla žádné další testy jaderných zbraní. Korejci ale výzvy OSN nedbají a v neděli provedli další zkoušku balistické rakety. Podle státní agentury KCNA byl test úspěšný a střela je připravena k vojenskému využití.

 

Nedělní test zaznamenaly i sousední státy. Bezprostředně po odpálení rakety ale nebyly schopné určit, o jakou střelu se jednalo. Podle Washingtonu má střela nižší dolet než ty, které Pchjongjang odpaloval při posledních třech testech. Před týdnem Severní Korea vypustila střelu, která je podle KLDR schopna nést velkou jadernou hlavici.

 

Kvůli dalšímu severokorejskému testu se v úterý znovu sejde Rada bezpečnosti OSN. O setkání požádaly Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea.

 

Testu balistické střely podle korejské státní agentury přihlížel osobně Kim Čong-un. "S hrdostí oznámil, že střela je velmi přesná a Pukguksong-2 je úspěšnou strategickou zbraní. Odsouhlasil nasazení tohoto zbraňového systému do akce," uvedla agentura KCNA.

 

 

Agentura Reuters uvedla s odvoláním na jihokorejskou armádu uvedla, že střela letěla přibližně 500 kilometrů, vystoupala do výšky 560 km a spadla do vod východně od severokorejského pobřeží. Šlo o upravenou verzi balistické střely jinak odpalované z ponorek.

 

KLDR letos zintenzivnila raketové testy a od začátku roku jich provedla už 11. Raketa, kterou odpálila KLDR minulý týden, by mohla donést jadernou hlavici i nad území Spojených států, konkrétně nad Havaj a Aljašku.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.5. | 08:40 truthwillprevail
1
Článek je zmatený. OSN vyzvala Severní Koreu, aby neprováděla žádné další testy ...
22.5. | 09:06 Miloš Valenta
-2
Nechci být šťoura, ale výška 560 km se mi zdá docela hodně. Vzhledem k tomu, že ...
22.5. | 10:45 pechastk
0
Náhlasit nevhodný komentář
No a co? Zakazuje někdo Amikům zkoušky,cvičení nebo provokace?
22.5. | 09:45 Karel Marek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Miloši, BBC píší 550 km do dálky. Ale testovací rakety se právě vypouští hodně vysoko, aby naopak nedoletěly moc.daleko. Záměrně. Nebýt Rusů a Číny, už Kimům dávno svět zakroutil krkem.
22.5. | 09:39 Karel Marek
-1
Náhlasit nevhodný komentář
KLDR praktické důkaz Orwellovy fikce, kam dospěje diktátorský systém. Je jedno, zda na počátku s komunistickou, nacionalistickou nebo náboženskou ideou. Smutné je ale to, že „vůdcové“ mají stále svoje obdivovatele. A za všechno vždy a všude mohou Američané.
22.5. | 09:30 Karel Marek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hlupáci píší, že prý za to mohou Američané. To Američané mohou za teror, nesvobodu, zákaz internetu, zákaz pohybu, cestování, podnikání v KLDR? Embargo je důsledek. Nebo snad Kim popravuje své odpůrce a utlačuje obyvatele na rozkaz Američanů?
22.5. | 09:27 Karel Marek
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Sever poloostrova byl historicky úrodnější, měl více průmyslu jako jih. Za dobu vlády Kimů je sever zničen, HDP na obyvatele 30x menší jak na jihu.
22.5. | 09:06 Miloš Valenta
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Nechci být šťoura, ale výška 560 km se mi zdá docela hodně. Vzhledem k tomu, že stanice ISS se pohybuje ve výšce kolem 400 km a Hubbleův dalekohled 500 - 600 km, tak nevím po čem chtějí Korejci vlastně střílet. Kdyby střela této výšky dosáhla, tak by asi nespadla jen tak zpět do moře.
22.5. | 08:40 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Článek je zmatený. OSN vyzvala Severní Koreu, aby neprováděla žádné další testy jaderných zbraní. Ale to nebyla zkouška jaderných zbraní, ale rakety kterou OSN taky zakazuje.