Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.4. 2015 09:03
reportáž Život vedle uprchlíků

Uprchlický tábor rozděluje Kostelec. Tohle si myslí místní

Zdroj: TN.cz

V Kostelci nad Orlicí na Královéhradecku někteří místní řeší nepříjemný problém. Stěžují si na hluk a nepořádek, který podle nich v obci způsobují uprchlíci z přilehlého pobytového střediska. Vedení města však o žádném problému neví.

Do redakce TN.cz dorazila stížnost od jednoho z kosteleckých obyvatel na hluk a nepořádek v ulicích. Prý drobná kriminalita v tomto východočeském městě roste a situace mezi starousedlíky a uprchlíky z uprchlického střediska je velmi vyhrocená.

 

Po příjezdu do Kostelce nad Orlicí na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že by zmiňovaná stížnost byla oprávněná. Ulice jsou čisté a uprchlíci se v ulicích chovají slušně. Alespoň přes den. "To se přijeďte podívat v noci, když jdou z baru, to je bordel," vyvádí nás z omylu hned starší pán.

 

V uprchlické ubytovně na okraji Kostelce je nyní ubytováno kolem 170 uprchlíků z různých problematických částí světa. Nejčastěji se jedná o utečence z Ukrajiny, střední Afriky nebo arabských zemí. Z jejich domoviny je vyhnala válka nebo tíživá ekonomická situace. "Pochopitelně především ze začátku zde byla averze vůči otevření tohoto zařízení. Postupem let se ale ta nechuť obrousila, protože občané měli strach například ze zvýšení kriminality nebo z nejrůznějších nemocí, což se neprokázalo," vysvětluje vedoucí pobytového střediska Ivana Vyhnálková.

 

Někteří obyvatelé ale s jejími slovy nesouhlasí. Zvlášť ti, kteří bydlí v těsné blízkosti zařízení. "Hlavně ti ruskojazyční dělají nepořádek. Večer se někde opijou a pak řvou a dovolují si," postěžovala si přes plot mladá paní z domku na dohled od uprchlické ubytovny. "Běžte se zeptat do obchodu, tam vám řeknou…" doporučuje další.

 

 

V nedalekém supermarketu si skutečně mimo kameru vyslechneme slova o krádežích, drzosti a nepořádku ze strany uprchlíků. Vedoucí prodejny nás však s vyjádřením musí odkázat na tiskového mluvčího řetězce, ten o specifickém problému jedné pobočky ale nic neví.

 

A o žádných problémech neví ani starosta města František Kinský: "Za tu dobu co jsem starosta, tedy za posledních půl roku, si nejsem vědom žádných problémů s uprchlíky. Zaslechl jsem, že nějaké stížnosti byly, ale to bylo z druhé ruky, takže jsem to okamžitě prověřil u státní i městské policie a nedostal jsem žádný signál, že by jakýkoliv problém s uprchlíky byl," vysvětluje.

 

Situace tedy není zcela jasná. Na jednu stranu si lidé stěžují, na stranu druhou žádné krádeže, napadení ani rušení nočního klidu nahlášené nejsou. Nutno také podotknout, že ne zcela všichni obyvatelé Kostelce mají s uprchlíky problém, mnoho lidí z námi oslovených k nim žádné výtky nemají. "Vždycky se najde někdo, komu se to nelíbí, s tím nic neuděláme," shrnuje situaci Ivana Vyhnálková.

 

Uprchlické pobytové středisko je v Kostelci nad Orlicí v provozu od roku 2001 a je největším ubytovacím střediskem pro uprchlíky v České republice. Zřizovatelem je Ministerstvo vnitra České republiky a na jeho provoz pravidelně přispívá i Evropská unie. Ve volném čase se tu kromě nejrůznějších kreativních dílen mohou klienti učit česky nebo si zasportovat na nově vybudovaném hřišti.

TN.cz/Jakub Deml

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.4. | 06:56 lenka nováková
103
Hlavně, že si to tenhle dementní Kocourkov dokáže vždycky omluvit.Živíme tu ...
15.4. | 13:45 vlad-tepes
-25
par rasistickejch, zavistivejch a vecne si stezujicich vidlaku. nic vic.
28.5. | 19:34 pepekmartin
13
Náhlasit nevhodný komentář
co tady budou dělat ?ti uprchlíci?podnikast tak jako vietnamci ? jen mariánka a drogy,a podvody s dph? určitě nebudou chodit do rachoty jak my ..pár let než se naučí česky budou brát podporu a pak zjistí ,že makat se jim nevyplatí!tak jen zlodějny ,podvody znásilnění..a islám..
16.4. | 23:51 Jiri s Podebrad
-5
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame ..Ja jsem jen cekal na tvoji reakci jestly se do me taky pustis a nepustil skoda ....Omlouvam se za ty sprostarny a decke kidy ...Ale nasralo me co pises nekdy za pic...y...co mas proti ciganum porad ,ja nerikam ze je kazdej dobrej a slusnej to v zadnem pripade,ale nekteri jsou ...
16.4. | 14:05 Jiri s Podebrad
-4
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame....ty jses akorat pisalek a nic vic kokti hlavicko ale v realu nekde sedis v rohu na prdelce a schovavas se aby te nebylo moc videt .Takovy lidi jsou to nejhorsi co muze bejt a skodi vsem mrdino jedna ...hele me nic neplatite a nic mi nedavate ...to bych se rovnou zastrelil ...
16.4. | 09:50 zacotomame
7
Náhlasit nevhodný komentář
Kabinetní ukázka je třeba i tento server, kde je bloknutá diskuse pod tématem, které se jen trochu otře o cigány. Když něco provede Karel, je popsán jako podezřelý bílé pleti, výška, vlasy, oči.... Když něco provede Dežo, jen výška, vlasy, oči...Ano, samozřejmě, že se dá očekávat příval ...
16.4. | 09:34 zacotomame
9
Náhlasit nevhodný komentář
15.4. | 22:15 Jiri s Podebrad, zatím největší vidlák seš tady podle toho, cos napsal, ty. Pleteš si hochu rasismus s něčím úplně jiným. Českej národ chce především pořádek a klid ve svý zemi, aby mohl studovat, vzdělávat se a potom pracovat a vydělávat na pleniče sociálních fondů, kteří se po ...
15.4. | 22:15 Jiri s Podebrad
-11
Náhlasit nevhodný komentář
a je to tady,proste jak to tu nekdo napsal ..Par vydlaku si akorat vymejsly protoze jsou uz od narozeni rasisti a nebo jim to bylo vtloukano do hlavy od mala ...Proste ceskej narod je proste uz takovej maj zakorenenej rasismus a proto je Evropske staty odsuzujou ....jak videj cloveka z jinou ...
15.4. | 22:10 pressmarli
12
Náhlasit nevhodný komentář
Oficiálních stížností nebude moc, ti lidé tam musí žít, zatímco uprchlíci jen přežívají, než poputují jinam. Zřejmě nežijí bez prostředků, když mají na alkohol. Zpychli, nebezpečí jim nehrozí, nudí se, přes den pospávají. Mít je za sousedy je problematické. 24hodin se česky neučí nikdo.
15.4. | 20:54 bard-lidu
18
Náhlasit nevhodný komentář
A starosta nechodí po setmění ven ??? Asi je to kohout, který chodí spát se slepicemi. Já myslel, že azylanti mají jiné starosti, než se ožírat v baru. Největší blbost je učit je češtinu. Neznám lepší způsob, jak se postarat o to, aby zde zapustili kořeny natrvalo. Jediné řešení: Nechat po nezbytně ...
15.4. | 16:45 Jana Muchová
25
Náhlasit nevhodný komentář
Už je to jak za komunistů. Také se nesmělo o určitých lidech a problémech mluvit a je to tady zas.
15.4. | 13:45 vlad-tepes
-25
Náhlasit nevhodný komentář
par rasistickejch, zavistivejch a vecne si stezujicich vidlaku. nic vic.