Občanská válka v Sýrii

V Česku už jsou stovky Syřanů, další rodiny sem míří

Sýrie
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Česká republika se stala přechodným domovem stovek syrských uprchlíků. Komunita Syřanů se během sedmi let zdvojnásobila. Dalších 70 uprchlíků dorazí v polovině roku.

Občanská válka v Sýrii se dotýká i České republiky. Před hrůzami Asadova režimu, Islámského státu a válečných útrap už do Česka uteklo na tři sta. Jen minimum však dostane azyl, většina čeká v režimu doplňkové ochrany na to, až se situace v jejich zemi zlepší a oni se budou moci vrátit do Sýrie. Více jak čtyři roky zuřící konflikt tří stran však zatím k žádnému vyřešení nemíří.

 

Velká většina běženců neodchází ze Sýrie s plánem usadit se v České republice. Hospodářské noviny přinesly v pondělním čísle svědectví tří syrských uprchlíků. Jeden z nich skončil v České republice proto, že jej nepřijala žádná skandinávská či západoevropská země.

 

Druhý se do Česka dostal podobně, jako velká část jeho krajanů žijících v naší zemi: přijel navštívit v Česku žijící příbuzné. Třetí případ ale upozorňuje na to, že ne všichni při odchodu ze Sýrie plánovali, že se domů už nevrátí.

 

Syrský inženýr Ibrahim Nahhas přišel do Česka na základě stipendia, aby studoval na brněnském Vysokém učení technickém. Po vypuknutí revoluce program syrská vláda rušila. Po Nahhasovi začala požadovat vrácení stipendia se stoprocentní přirážkou. Syrští studenti navíc měli veřejně deklarovat podporu Asadovu režimu. Protože tak neučinil, hrozí mu v případě návratu do vlasti zatčení. Pokud by jej podpořil, musel by hned po příletu do Sýrie nastoupit do armády a bojovat proti syrské opozici a Islámskému státu.

 

 

Za největší problém při svém pobytu považují oslovení Syřané komunikaci s úřady. Často se setkávají s neochotnými úředníky, kteří s nimi nechtějí nebo nejsou schopni mluvit anglicky. Cizincům tak nikdo pořádně nevysvětlí, jaké mají při pobytu v Česku povinnosti. Překvapivě se ale oslovení uprchlíci nesetkali s žádnými projevy nevraživosti ze strany českého obyvatelstva.

 

Jen jednomu z trojice oslovené Hospodářskými novinami se už podařilo najít v Česku práci. Další dva sice vyjádřili vděčnost za podporu, kterou jim poskytuje česká vláda, ale potřebovali by, aby jim více pomohla při hledání práce. Pokud ji neseženou, budou se muset z Česka vystěhovat, připouštějí oba muži.

 

 

Podle Hospodářských novin žilo na konci roku 2014 v Česku 889 syrských občanů. Vláda Bohuslava Sobotky schválila v lednu přijetí patnácti syrských rodin, jejichž děti potřebují léčení v českých nemocnicích. Mělo by se jednat o dalších až 70 Syřanů.
 

Související témata:
vbo TN.cz