Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.6. 2016 21:34
Napětí roste

Lidé v Chrastavě mají strach, z ústavu prchla půlka chovanců

Zdroj: TV Nova

Skandál kolem chrastavského výchovného ústavu se vyostřuje a lidé z obce začínají mít strach. To že není bezdůvodný, dokazuje i dnešní případ. Jeden z chovanců, který je na útěku, se v libereckém supermarketu popral s ochrankou. Ta ho chytila při krádeži.

Přesto se ho ředitelka ústavu zastává a dokonce i ministerstvo školství tvrdí, že uvolnění pravidel pro mladistvé delikventy je v pořádku.


Před 11 dny prošel chrastavský výchovný ústav personálním zemětřesením. Úřad ombudsmanky tvrdil, že jsou v ústavu pošlapávána práva dětí a ministerstvo školství tam dosadilo nové vedení. Dlouholetá ředitelka raději sama odstoupila.


Nové vedení začalo v zařízení, kde chovanci v roce 1998 zavraždili vychovatelku, uvolňovat morálku.


Neděle přinesla první výsledky experimentu. Jeden z chovanců vykopl dveře kabinetu vychovatelky, demoloval nábytek, zaútočil na vychovatele i záchranáře, kteří ho přijeli ošetřit, když se zranil. Nakonec se sápal i na policisty.


"Chlapcovo jednání jsme vyhodnotili jako přestupek proti občanskému soužití. A celou záležitost postoupíme správnímu orgánu," hodnotí teenagerův "výstup" policejní mluvčí Vlasta Suchánková.


Patnáctiletý chovanec byl tak agresivní, že musel noc strávit v policejní cele. Ráno ho nová ředitelka místo potrestání pustila na vycházku. Prý to pomůže.


Nepomohlo. Chlapec se z vycházky nevrátil a podle informací TV NOVA s dalším komplicem kradli dnes v libereckém supermarketu. Po zadržení se vysmekl i ochrance a zmizel. Do Chrastavy se stále nevrátil. Proto už po něm pátrá policie.V ústavu nechybí však jen on. Spolu s ním je k dnešku na útěku 16 chovanců z 36 a další je v policejní cele. To je téměř polovina.


"To jsou normální děti, akorát, že mají prostě nějaký problém," krčí rameny nová ředitelka ústavu Soňa Cpinová. Chrastavský starosta Michael Canov má ovšem jiný názor.
 


"Žádám jediné. Okamžité odvolání ředitelky ze strany ministerstva školství. Tohle prostě není možné. Takto ohrožovat bezpečí všech obyvatel obce," zuří starosta.


"V žádném případě nedošlo k uvolnění režimu, ale pracovníci musí respektovat nejenom zákon, ale i osobnost a práva dětí a mládeže. K právům dětí, podle zákona, patří i tolik kritizované vycházky," zastává se Cpinové ministerstvo školství.

pez, Ivan Berka TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.6. | 23:25 Barbora Doleželová
45
Tak to vypadá, když nekompetentní idiotka nezvládá svou práci. Doufám, že ji ty ...
8.6. | 09:09 Hana Spidlen
2
...
8.6. | 14:44 Jarmila Marešová
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zřejmě děti mají větší práva, než obyvatelé obce. A to je jim 15 roků, jak si budou svá práva vykládat až jim bude 18 osobnosti už jsou teď ale v negativním slovy smyslu. Na vycházku by je měli pouštět stejně jako kdysi děti z MŠ, které se držívaly lana tyto by měly chodit na řetězu, ale na pevno.
8.6. | 11:27 Eva Nov
3
Náhlasit nevhodný komentář
já se divím, že se paní ředitelka nebojí o život. Tyhle děti neznají vděčnost.
8.6. | 09:09 Hana Spidlen
2
Náhlasit nevhodný komentář
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/vyzva-k-ministerstvu-zada-minimalni-zasah-do-ustavu-v-chrastave-20160601.html
8.6. | 07:51 overal
20
Náhlasit nevhodný komentář
Co čekat od ministerstva, které vymyslí největší zdražení a zároveň znekvalitnění výuky zvané inkluze! Je to banda fanatických sluníčkářů neschopných přijmout realitu, natož se podle ní řídit!
8.6. | 07:17 nepot
20
Náhlasit nevhodný komentář
Šabatová by si měla zkusit nastoupit alesponˇ na týden jako vychouška
7.6. | 23:25 Barbora Doleželová
45
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to vypadá, když nekompetentní idiotka nezvládá svou práci. Doufám, že ji ty smradi daj pořádně přes držku, protože si nic jiného nezaslouží.
7.6. | 23:04 overal
27
Náhlasit nevhodný komentář
A ten nejnebezpečnější Chovanec je v Praze na ministerstvu!
7.6. | 22:35 petalinos
30
Náhlasit nevhodný komentář
to je pi ča ta ředitelka co pak s nima šoustá že se jich tak zastavá!