Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.2. 2016 16:25
Expert promluvil

Může za smrt 13leté Elišky styl EMO? Zeptali jsme se psychiatra

Zdroj: TN.cz

Údajný vrah 13leté Elišky z Teplic vyznával styl EMO, který je často spojován s depresí, násilím i smrtí. Byl Daniel nebezpečný i kvůli tomuto stylu? Zeptali jsme se psychiatra Alexandera Nawky.

Českem otřásla zpráva o vraždě jen 13leté dívky z Teplic. Zabil ji zřejmě o rok starší Daniel, který prý trpěl depresemi a hlásil se ke stylu EMO. "Samotné slovo pochází původně z hudebního stylu 'emotional hardcore', nicméně postupně se tato subkultura rozrostla a v současnosti na ni můžeme nahlížet jako na životní styl," říká psychiatr Alexander Nawka.

 

Hodnoty, které styl EMO vyznává, lákají především teenagery a adolescenty. "Jsou to některé markantní znaky, kterými se odlišují. Teenageři jsou oblečeni do černé barvy, nosí výrazné účesy, výrazně se také líčí a mají piercing. Jsou extravagantní a do jisté míry nezapadají do většinové společnosti," popisuje psychiatr.

 

Existují také výzkumy, které potvrzují, že mezi "emaři" je větší procento sebevražd než mezi ostatními mladými. Je tedy styl EMO nebezpečný? "Skupina opravdu vyznačuje určité nestandardní rysy, sebepoškozujícího chování je u nich více," potvrzuje odborník.

 

 

"Nicméně nahlížet na to tak, že za to může samotná subkultura, není zcela správné," vysvětluje odborník z Institutu neuropsychiatrické péče (INEP). Do subkultury jsou nasáváni lidé ze širší společnosti, kteří by byli rizikem sebevražedného chování nebo sebepoškozování postiženi stejně," dodal Nawka.

 

Ne vždy ale mají rodiče možnost posoudit, zda jsou jejich děti ohroženy, nebo mohou být nebezpečné pro ostatní. "Je to případ od případu. Všechny, kdo se hlásí ke stylu EMO, nemůžeme zařadit do jedné skupiny," vysvětlil psychiatr.

 

Existují podle něj dvě hraniční skupiny. Jde o vyznavače, kteří berou EMO spíše jako image a styl, líbí se jím hlavně vnější znaky a jsou nazýváni pozéři. "A potom takzvaně ti praví EMO, kteří vše prožívají vnitřně a pro které ta subkultura znamená jakousi rozšířenou rodinu," uvedl Nawka.

 

 

Rodiče proto musí znát své děti opravdu dobře, aby si všimli změny chování, nejen oblečení. "Když se izoluje od své rodiny, zavírá se, tráví hodně času na internetu a zásadně změní své chování. Záleží také na tom, jak je rodina funkční. Rodič by si měl s dítětem sednout, probrat to a se zájmem se snažit zjistit, co se děje," doporučil Alexander Nawka.
 

Jakub Deml / epa TN.cz