Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.10. 2015 21:40
Senátorský návrh

Novela: Při krachu cestovky dostanete zpátky všechny peníze!

Zdroj: TV Nova

Pojišťovny ušetří, ale klienti své peníze přesto dostanou. Při krachu cestovky by pojišťovny měly zaplatit jen část škody, zbytek za zmařený zájezd uhradí garanční fond. S jeho vznikem počítá senátorský návrh k novele o cestovním ruchu.

Klient při krachu cestovky dostane - celých sto procent ceny neuskutečněného zájezdu a přitom pojišťovna bude platit jen do výše sjednaného limitu. Ne vždy ale musí být limit stejný jako cena zájezdu. Rozdíl dorovná takzvaný garanční fond - s takovým pozměňovacím návrhem novely přišla skupina senátorů.


Podle původního plánu vše měly platit pojišťovny. A řada z nich tak s pojišťováním cestovek skončila. Na to doplatily především menší cestovní kanceláře.


Na českém trhu je teď zhruba tisícovka cestovních kanceláří - ty by bez pojištění nemohly prodávat zájezdy. A nabídkové katalogy by tak byly maximálně na prohlížení exotických fotografií.


Návrh mění novelu, kterou poslanci odsouhlasili teprve před měsícem. A zatímco opozice garanční fond vidí jako alternativu, koaliční poslanci stále požadují, aby pojišťovny platily všechno.


"To, co prošlo Poslaneckou sněmovnou je v podstatě likvidací malých cestovních kanceláří ve prospěch velkých oligarchů - Senát to do značné míry svým návrhem změkčuje," říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.


Senátní návrh teď musí ještě potvrdit sněmovna a v případě, že ho poslanci odsouhlasí, dostane ho pak k podpisu prezident.

pez, Martin Šnajdr TN.cz