Aktualizováno 21.10. 2017 21:33
Druhý den voleb ON-line

Volby vyhrálo ANO,  ČSSD propadla. Ve Sněmovně bude 9 stran

Zdroj: TV Nova

Všechny hlasy už jsou sečteny. Volby vyhrálo hnutí ANO, které podpořilo necelých 30 % voličů. Druhá příčka s podporou 11 % patří ODS. Třetí jsou Piráti před SPD a KSČM. ČSSD je až šestá. Do Sněmovny se dostali také lidovci, Starostové a TOP 09.

Výsledky ukazují velký propad sociálních demokratů. Ty nepodpořilo ani 8 % voličů a kromě ANO je porazila také ODS, Piráti, SPD a komunisté. Přitom před čtyřmi lety ČSSD volby vyhrála se ziskem 20,45 %. Vedení strany je z výsledku viditelně roztrpčelé. V dubnu bude mít strana mimořádný sjezd.

 

Velké napětí panovalo ve štábu TOP 09. Strana po většinu odpoledne byla výrazně pod 5% hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Tu překonala až krátce před půl šestou a stala se 9. stranou, která se dostala do Sněmovny. Jestli Miroslav Kalousek zůstane v čele strany, prozradí v úterý.

 

Po sečtení všech okrsků spadlo hnutí ANO pod hranici 30 %. Na druhou příčku postoupila ODS, kterou podpořilo více než 11 % voličů. Piráti přeskočili Svobodu a přímou demokracii, obě strany získaly jen něco pod 11 %. Komunisté a ČSSD dosáhli na výsledek okolo 7,5 %. Mezi 5 a 6 % jsou lidovci, TOP 09 a Starostové.

 

Takhle bude vypadat nová Sněmovna, co se týče křesel:

 

"Jsme nadšeni a moc všem děkujeme, že nás podpořili," řekl po 19. hodině ve štábu hnutí ANO jeho předseda Andrej Babiš. Všechny ostatní strany pozval na jednání nejen o vládě, ale také o uspořádání Sněmovny. Že hnutí podpoří 1 a půl milionu voličů, Babiš nečekal. Poděkoval také všem členům hnutí, kteří si podle něj kampaň odmakali. Odmítl, že by jeho hnutí bylo protievropské nebo nedemokratické.

 

Detailní rozbor výsledků voleb:

 

ON-LINE přenos z druhého dne:

 

Babiš po volbách oslovil s nabídkou jednání všechny strany, které se do Sněmovny dostaly. Kromě případné vládní spolupráce je potřeba vyřešit hlavně uspořádání Sněmovny, až potom bude moci vláda Bohuslava Sobotky podat demisi.

 

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek prozradil, že nejprve osloví s nabídkou spolupráce hnutí stávající partnery, tedy ČSSD a KDU-ČSL, dohromady by strany měly 103 mandátů. ČSSD ale už odmítla, že by byla ve vládě s někým, kdo je trestně stíhaný, tedy s Andrejem Babišem nebo Jaroslavem Faltýnkem.

 

Nejrychleji stihli výsledky sečíst v Kostelci nad Vltavou. Nejvíce hlasů tam získaly ČSSD a TOP 09. Ze zahraničí přišli nejrychleji výsledky z keňského Nairobi, kde největší podporu (23 %) měli starostové.

 

Policie řeší v souvislosti s volbami v Ústeckém kraji jeden incident, řekla bez bližších podrobností krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. SPR-RSČ na svém facebookovém profilu uvedla, že policie v pátek večer zadržela předsedu strany Miroslava Sládka a kandidáta stejné strany Tomáše Fraňka. Zřejmě agitovali v blízkosti volebních místností.


111

GALERIE: Fotografie z volebních štábů

Zdroj: ČTK

Volební štáb ODS

Hodnocení:


 

Hlasování se dnes trochu zkomplikovalo voličům v jednom z okrsků v Opavě. Kvůli technickým problémům se totiž voliči ani volební komise nemohli dostat do budovy. Dnešní začátek voleb se tam tak o tři čtvrtě hodiny posunul. Potom přišly další komplikace, když kolem půl desáté zkolabovala členka volební komise. Ve volebním okrsku se tak bude hlasovat o hodinu déle.

 

Komise ve dvě hodiny začaly výsledky sčítat. Tyto informace následně postoupily ke zpracování výsledků voleb Českému statistickému úřadu, který výsledky hlasování zveřejňuje na volebním serveru, ten v průběhu odpoledne postihovaly technické výpadky.

 

Prezident Miloš Zeman již dopředu avizoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb, se svoláním ustavující schůze Sněmovny ale nebude spěchat. V den voleb se k výsledku nevyjádřil.

 

Prezident chce využít maximální lhůty, aby dal zástupcům stran prostor pro diskuzi. Po 28. říjnu se začne scházet se zástupci stran, které se do Parlamentu dostali.

 

Video: Bohuslav Sobotka volil ve Slavkově u Brna

 

Ve 13:00 začalo na Nově a TN.cz speciální volební vysílání, kterým diváky provázeli moderátoři Rey Koranteng, Michaela Šmídová a Markéta Fialová.

 

 

Kromě rozhovorů s politology nechyběly živé vstupy z volebních štábů a TV Nova jako první v Česku představila unikátní systém volební projekce, který umožnil z průměrných výsledků velmi rychle odhadnout výsledky konečné.

klma/čtk TN.cz