Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.6. 2017 10:55
výstraha meteorologů

Přijdou silné bouřky a krupobití, varují odborníci! Kdy udeří u vás?

Počasí - teplo/ zima
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Čeká nás ochlazení a bouřky (ilustrační foto)

Po tropickém víkendu nás čeká chladnější začátek týdne. Metorologové varují, že v úterý odpoledne zasáhnou celé území republiky silné bouřky s krupobitím. Už v druhé polovině týdne ale budou teploty stoupat a víkend bude znovu letní.

Zatímco ještě v neděli stoupaly teploty na některých místech v republice až k 29 °C, v pondělí může být až o deset stupňů méně. "Počátek týdne přinese mírné ochlazení a převážně velkou oblačnost s přeháňkami a deštěm, druhá polovina týdne už bude opět letní," říká Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

"Přes střední Evropu bude postupovat od západu studená fronta, která v úterý odpoledne a večer ovlivní počasí u nás. Před ní k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu," upozorňují odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

 

"Na studené frontě a před ní se budou během úterního odpoledne a večera vytvářet bouřky. Budou doprovázené nárazy větru o rychlosti 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), kroupami a zejména ve východní polovině území i přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm," dodávají. Během večera a noci na středu bude bouřková činnost od západu ustávat.

 

Výstraha před silnými bouřkami platí od úterní 12. hodiny pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj. Potrvá do 21 hodin.

 

Od úterní 15. hodiny potom platí pro kraj Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský a Vysočinu, a to až do 23 hodin.

 

Od čtvrtka začne do střední Evropy proudit teplý vzduch. Nejchladnějším dnem týdne bude středa. Už ve čtvrtek se rtuť teploměru zastaví až na 25 °C, v pátek a o víkendu pak bude ještě tepleji. Teploty mohou atakovat až tropickou třicítku.

 

Předpověď počasí:

 

Pondělí

Na začátku týdne bude polojasno, během dne až oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C. V noci slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, zpočátku mírný severozápadní 2 až 6 m/s. Přes den slabý východní vítr 1 až 4 m/s.

 

Úterý

V úterý bude oblačno až zataženo, na východě místy až polojasno. Od západu déšť nebo přeháňky, místy i bouřky, ojediněle silné. K večeru na západě ustávání srážek a částečné ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty v Čechách 20 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, se bude měnit na západní a v bouřkách přechodně zesílí.

 

 

Středa

Ve středu meteorologové očekávají proměnlivou oblačnost a místy přeháňky. Na východě republiky zpočátku v noci ještě zataženo a místy déšť. Večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, v Čechách přes den místy s nárazy kolem 15 m/s, bude k večeru slábnout.

 

Čtvrtek

Ve čtvrtek se začne znovu oteplovat. Bude skoro jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý jihozápadní vítr 1 až 4 m/s.

 

Pátek

Poslední pracovní den bude převážně polojasný, v odpoledních hodinách při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Slabý jihozápadní vítr 1 až 4 m/s.

 

Výhled od soboty do pondělí

O víkendu bude převážně polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty zpočátku 14 až 10 °C, postupně 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 30 °C.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na letní tropy! Zde jsou rady, jak je přežít

10 praktických rad jak je přežít vedro ve zdraví a bez kolapsu

VIDEO: Obáváte se bouřky? Tak si dejte pozor, aby se vám nestalo to, co tomuhle studentovi!

mom TN.cz