Čeští lékaři obcházejí zákon. Svým pacientům poskytují za příplatek nadstandardní péči, přestože je to od roku 2013 zásahem Ústavního soudu nepovolené. Lékaři tím šetří lidem peníze, jenže přitom klamou pojišťovny. Píše o tom MF Dnes, která udělala vlastní test.
Nejvíce se podvody s nadstandardní péčí týkají operací šedého zákalu, při nichž se pacientům vyměňují oční čočky. Redaktor MF Dnes oslovil několik očních klinik, nepovolené doplatky za nadstandard nabízely všechny.
"Operace je hrazena pojišťovnou a vy zaplatíte jen nadstandardní čočky,“ ujišťovala žena na infolince kliniky Gemini, která má šest poboček po celém Česku. Opakovala to několikrát a dokonce se divila, když redaktor namítal, že by si s nadstandardní čočkou správně měl zaplatit i operaci. "Nehradíte zákrok, jen nadstandardní čočky. Na zákrok pojišťovna přispívá, akorát tu čočku si musíte hradit sami,“ sdělila žena na infolince pražské kliniky Duovize.
Problém je v tom, že pojišťovny uhradí operaci šedého zákalu jedině v případě, že se nemocní lidé spokojí se základní, monofokální čočkou na dálku. Ta stojí od dvou do čtyř tisíc a zákrok téměř 10 tisíc korun za oko. Mluvčí VZP Oldřich Tichý to listu vysvětlil tím, že jde o balíček, v němž nelze rozdělit zákrok a čočku.
Když chce pacient nadstandardní, multifokální čočku, díky níž uvidí dobře na dálku i na blízko, musí zaplatit všechno: čočky i operaci, kterou jiní pacienti se základními čočkami mají zdarma. "Dle našeho právního názoru to takto vyplývá z platné legislativy,“ sdělil Tichý. Stejně postupuje i pojišťovna ministerstva vnitra a všechny ostatní. Gemini ani Duovize svůj postup neobjasnily, píše MF Dnes.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz