Domácí

Změny ve zdravotnictví: Vláda zvažuje návrat nadstandardní péče

Vláda Petra Fialy (ODS) vrací do hry nadstandardní zdravotní péči. V programovém prohlášení zmiňuje možnost dobrovolného doplňkového připojištění. Lidé by si tak mohli připlácet například na lepší péči u zubaře nebo nadstandardní preventivní prohlídky.

Běžná amalgámová plomba, nebo bílá, která není v zubu vidět. Kvůli ceně v současné době zdravotní pojišťovna hradí pouze první typ výplně. Za bílou plombu si pacienti musejí připlatit stovky korun navíc. Změnit by to mělo dobrovolné doplňkové připojištění, které plánuje vláda zavést.

"Nebude nikdo nic platit navíc oproti stávajícímu stavu, je to jenom dobrovolné doplňkové připojištění na to, co si již nyní sami legálně u lékaře lidé doplácejí," řekl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Jakou částku by pacienti za nadstandardní připojištění hradili, není jasné. Se zdravotními pojišťovnami o tom vláda zatím nemluvila. "Myslím, že během tohoto volebního období se nám to podaří zavést," prohlásil Jakob.

"Já jsem za celou dobu nezaslechl, že by měli přepravený nějaký koncept, jak by to připojištění mělo vypadat. Já to v současné době považuji za naprosto nevhodné," vysvětlil poslanec ze zdravotnického výboru Julius Špičák (ANO).

Související obsah

​Zdravotní připojištění nebude možné uplatnit na nadstandardní operace. Právě jejich způsob úhrady by se měl ale podle nemocnice změnit. "Ten problém je v tom, že u nás to, co je hrazeno ze zdravotního pojištění, nesmí být připláceno současně," poukázal Tomáš Fiala, ředitel Nemocnice Strakonice.

Pokud chce pacient třeba lepší kyčelní kloub, který je ale dražší, musí si celou operaci za desítky tisíc korun hradit sám. Pro takové případy ministerstvo zdravotnictví zatím o změně neuvažuje. 

"Ta cesta hrazení nadstandardu tady byla už před deseti lety. Dneska v rámci dalšího pilíře toho připojištění by to klidně bylo možné," dodal Fiala. Nadstandardy v nemocnicích zrušil v roce 2013 Ústavní soud. V zákoně totiž nebyl jasně popsán pojem nadstandardní péče.  

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz