Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 22:44
finančí pomoc

Pomoc eurozóny: Řecko chce ukončit opatření do roku 2018

Zdroj: TV Nova

Ministři financí Eurozóny se v Lucembursku shodli na třetím balíčku pomoci Řecku, který Aténám pomůže s dluhy splatnými už příští měsíc. Shodli se i na možnosti dalších úlev pro zadluženou zemi. Jednání se zúčastnila také šéfka mezinárodního měnového fondu. Oznámila, že se postará o schválení nového úvěru pro Řecko. Jeho výši ale zatím nepřiblížila.

Světlo na konci tunelu úsporných opatření. I tak se mluví o dohodě, kterou uzavřelo Řecko se zeměmi Eurozóny. Řecko sekalo dobrotu, šetřilo, zavedlo reformy a dodrželo závazky, které byly podmínkou balíčků finanční pomoci. Teď si zaslouží odměnu. Podle Německa se Řecko bude moci opět postavit na vlastní nohy.

 

"Jsme rádi, že dohoda přispěje k posílení konkurenceschopnosti a růstu v Řecku," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert pro portál Telegraph.

 

Řecko dostane v přepočtu přes 220 miliard korun. Finanční injekce pokryje dluhy ve výši větší než 180 miliard korun splatné příští měsíc, které by Řecko bez třetího záchranného programu nemohlo zaplatit. Ministři financí také odsouhlasili, že by se splatnost dluhů mohla prodloužit až o 15 let.

 

"Dodává nám to jistotu, že pokud Řecko dodrží své závazky a zavede silná pokroková opatření, budeme schopni ukončit program úsporných opatření na konci roku 2018, což je cílem celého procesu," vysvětlil řecký ministr financí Euclid Tsakalotos.

 

Úsporná opatření trápí nemalou část obyvatel, proti dalším škrtům v důchodech protestovaly v Aténách dva tisíce penzistů.

 

 

"Vláda musí přestat s tou propagandou, že dlužíme peníze. My nic nedlužíme. Oni dluží nám. Dluží nám na zdravotním pojištění, na penzích, vzdělání a státních službách. Dluží nám život. Vzali nám ho," stěžoval si jeden z protestujících penzistů.

 

Zablokováním další pomoci Aténám hrozí Madrid, nelíbi se mu, že Řecko neukončilo proces se třemi experty, kteří pracovali na řeckém privatizačním programu. Řecko je obvinilo z neloajality k veřejnosti.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.6. | 20:56 lucielucina
11
Kdy už tam ti zabedněnci v Bruselu pochopí, že řecké dluhy jsou nesplatitelné? ...
16.6. | 23:25 Benito Juarez
2
A vůbec. Řecko,EUzona, kde to je? Blíží se vítr z hor. Odnese Babákovu chalupu, ...
22.6. | 23:23 Jaroslav Pavelka
2
Náhlasit nevhodný komentář
Neni to pravda, ze je dalsi pujcka na zmirneni dluhu, jak muze pujcka zmirnit dluch ???? Zkratka Recko je v zadni casti a jeho dluhy nezplatitelne a Česko nesmi prijmou euro, pak budeme take v zadni casti !!! Pro nas je nejlepsi co nejdrive opustit Eu !!!!!
17.6. | 09:25 Milan Brejcha
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tu EU nám byl čert dlužen !! Těch pár laviček, bychom si taky pořídili bez přispění EU !!!
16.6. | 23:25 Benito Juarez
2
Náhlasit nevhodný komentář
A vůbec. Řecko,EUzona, kde to je? Blíží se vítr z hor. Odnese Babákovu chalupu, odnese Junkerův chlívek, odnese zkrátka vše.
16.6. | 23:17 Benito Juarez
7
Náhlasit nevhodný komentář
16.6. | 20:56 lucielucina Kdy už tam ti zabedněnci v Bruselu pochopí, že řecké dluhy jsou nesplatitelné? ...Proč nesplatitelné? Státy Vizsegradu na pokutach EU určitě tento řecký dluh zaplatí.
16.6. | 20:56 lucielucina
11
Náhlasit nevhodný komentář
Kdy už tam ti zabedněnci v Bruselu pochopí, že řecké dluhy jsou nesplatitelné? A Sobotka se svým pomateným Špidlou chce co nejrychleji zavést euro, abysme taky dotovali řeckou bezednou díru.
16.6. | 20:50 fantozzi602
10
Náhlasit nevhodný komentář
VOLTE OKAMURU - PRYC Z EU NEBO JSME V PRDELLI
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme