Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2017 21:27
video z operace Titanový plát

Poprvé v ČR: Lékaři vyrobili část lebky z kovu na 3D tiskárně!

Zdroj: TV Nova

Tým lékařů v Ústí nad Labem jako vůbec první v republice provedl unikátní operaci, při níž pacientovi chybějící část lebky nahradil speciální kovový implantát. Ten je z titanu a připravený přesně na míru.

Pacientem, na kterém pracovali lékaři z ústecké nemocnice i ze zdejší zdravotnické fakulty, je sedmapadesátiletý muž z Bíliny, který o část lebky přišel před sedmnácti lety kvůli vážnému úrazu.


Lékaři mu totiž tehdy museli velkou část lebky odstranit, aby se o ni nepoškodil otékající mozek. Vyříznutou část lebky lékaři uschovali, takže při modelování titanové náhrady měli nyní usnadněnou práci.


Nynější titanový implantát ovšem není první - během 17 let, které uběhly od původního zranění, se lékaři pokoušely chybějící část lebky nahradit.

 

"V následujících letech jsme se snažili chybějící část lebeční kosti nahradit různými dostupnými materiály. Zkoušeli jsme běžně používané umělé pryskyřice včetně antibiotiky napuštěných materiálů. Zkoušeli jsme také jiné umělé materiály, nicméně všechny minulé operace skončily odmítnutím implantátů s nutností jejich následovného vyjmutí," popsal vedoucí operačního týmu, neurochirurg Petr Vachata.


A dodal, že život bez velké části lebky není žádná legrace. Mozek se může poranit při sebemenším nárazu a tkáň je také mnohem více vystavena změnám atmosferického tlaku. Pacienta proto často trápily bolesti hlavy.

 

"Unikátnost operace nebyla v použití implantátu zhotoveného na míru, ale v použitém materiálu. Náhrady lebeční kosti vytvořené na míru pomocí technologie 3D tisku jsou dnes již běžnou rutinou. Implantáty se zhotovují na základě dat získaných z pacientova CT vyšetření, kdy se chybějící část lebky virtuálně zrekonstruuje na základě zrcadlového obrazu zdravé strany," vysvětlil Vachata.


Muž z Bíliny je tak prvním v ČR, jehož lebeční kost nahradili lékaři titanem. Tento kov se pro náhrady velmi dobře hodí, protože je lehký a zároveň pevný. A tělo ho dobře snáší.

 

"Operace proběhla bez komplikací a trvala necelou hodinu. Vlastní implantát byl k okrajům lebeční kosti pevně po obvodu připevněn titanovými šroubky. Po operaci se neobjevily žádné komplikace a pacient byl propuštěn do domácího ošetřování," uzavřel Vachata s tím, že zatím vše nasvědčuje tomu, že titanový implantát se uchytil a pacientovi zůstane.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.8. | 16:55 Vojta Také
4
Ano Bimbi, víme že jsi první v pořadí.
1.8. | 15:33 bimbi20
-1
Vím o někom, kdo tam má zakázku na nový mozek...
2.8. | 06:07 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Krom toho, že se lékaři pokoušely, bych opravdu rád vidě 3D printer, který pracuje s teplotou materiálu vyšší, než1668°C.
1.8. | 19:51 passerby1
1
Náhlasit nevhodný komentář
Titan na 3D tiskárně? To je na Nobelovku ! :-D
1.8. | 16:55 Vojta Také
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ano Bimbi, víme že jsi první v pořadí.
1.8. | 16:14 x x
0
Náhlasit nevhodný komentář
ti bude chudak furt v obchodech pipat a na letišti ho nepustí ani do letadla aby se tlakem neroprsknul
1.8. | 15:33 bimbi20
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Vím o někom, kdo tam má zakázku na nový mozek...
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme