Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.11. 2017 20:49
Sankce, nebo válka?

"Postaráme se o to!" reagoval Trump po odpálení rakety KLDR

Zdroj: TV Nova

Severokorejský režim Kim Čong-una otestoval další mezikontinentální střelu. Po necelých tisíci kilometrech letu dopadla do moře u Japonska. Raketa by podle Severní Koreje mohla ohrozit i území Spojených států. Šéf Bílého domu Donald Trump plánuje vyhlásit proti Kimovu režimu další sankce.

Po dvou měsících Severní Korea před středečním rozbřeskem odpaluje nový typ mezikontinentální rakety Hwasong-15. Střela, která je podle Kimova režimu mnohem silnější než její předchůdkyně, dopadá do Japonského moře.

 

"Kim Čong-un s veškerou pýchou prohlašuje, že jsme konečně dosáhli historického cíle - uspěli jsme na cestě stát se jadernou mocností," oznámila severokorejská státní televize.

 

Raketa vylétla do výšky okolo čtyř a půl tisíce kilometrů - nejvýš v historii severokorejských testů. Za 53 minut urazila necelých 1000 kilometrů. Při odpalu pod menším úhlem by ale mohla zasáhnout cíl vzdálený až 13 tisíc kilometrů.

 

To by bezprostředně ohrozilo Spojené státy - při tak dlouhém letu by mohla zasáhnout celé jejich pevninské území. Podle analytiků ale byla střela podezřele lehká - s těžším nákladem by tak daleko doletět nemusela.

 

 

"Řeknu vám jen, že se o to postaráme. Je tu generál Mattis a promluvíme si o tom. Tuhle situaci zvládneme," prohlásil americký prezident Donald Trump. Jen od letošního února KLDR provedla 16 jaderných zkoušek. Během nich otestovala 23 střel.

 

Podle amerických médií teď stojí před zásadním rozhodnutím - uznat KLDR za jadernou velmoc a začít s ní tak jednat, nebo zasáhnout vojensky a rozpoutat peklo, které by si vyžádalo tisíce životů.

 

Na test zareagovali i nejbližší Kimovi sousedé. Jižní Korea zahájila vojenská cvičení a odpověděla odpálením tří raket schopných zasáhnout severokorejské odpaliště. Pro nalezení rychlého řešení je i Japonsko. "Vyzývám ke svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN. Mezinárodní společenství musí být jednotné a musí tlačit na uplatňování sankcí vůči Severní Koreji," prohlásil premiér Šinzó Abe.

Kristina Tůmová/epa TN.cz
Reklama