Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 11. 2017
nepovolené množství

POZOR: Do Česka se dostala jablka z Polska, obsahují pesticidy

Jablka kontaminovaná nepovoleným množstvím pesticidu
Zdroj: SZPI

Do Česka se dostala jablka kontaminovaná nepovoleným množstvím pesticidu chlorpyrifos. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontrolovala velkoobchodního prodejce, ten ale další pohyb nevyhovující potraviny nedokázal doložit, mohou tak být i na vašem stole.

Kontrola SZPI zjistila, že se na náš trh dostalo přes 1,5 tuny jablek, které obsahují výrazně větší množství pesticidu chlorpyrifos. Jedná se o jablka odrůdy Prince z Polska. "Inspekce zkoumaný vzorek odebrala ve velkoobchodní provozovně big.fresh.fruit s.r.o.," přiblížil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

 

Koncentrace pesticidu v nevyhovujících potravinách byla výrazně větší, než povoluje zákon. "Právní předpisy stanovují maximální limit pesticidu chlorpyrifos na 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), laboratorní rozbor ale potvrdil šestkrát vyšší koncentraci v množství 0,066 mg/kg," potvrdil Pospíchal.

 

Dodavatelem jablek je podle SZPI polská společnost P.H.U. Tompol Rafal. Další pohyb na českém trhu je ale nejasný. "Z předložených dokladů nebyla kontrolovaná osoba schopna doložit a identifikovat další pohyb nevyhovující potraviny v tržní síti ČR," doplnil Pospíchal.

 

Je tak možné, že jsou nevyhovující jablka i na vašem stole. Kvůli tomu bylo zjištění notifikováno v evropském systému rychlého varování RASSF. S kontrolovanou osobou zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty.

 

 

Chlorpyrifos je insekticid, který se používá k ošetření napadených listů. Podle amerického Úřadu pro ochranu životního prostředí je pro člověka toxický.

TN.cz
Reklama