Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.4. 2017 21:20
viníka osvobodili

Zaorálek o vraždě Zdeňka: Chci spravedlnost, rozsudek nechápu

Zdroj: TV Nova

Českou republiku a Velkou Británii šokoval verdikt soudu, který zprostil všech obvinění Angličana Raymonda Sculleyeho. Ten zabil Čecha Zdeňka M., když ho uhodil řetězem do hlavy. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek kvůli tomu uspořádal tiskovou konferenci. S verdiktem nesouhlasí.

Britský soud v pondělí zprostil obvinění z vraždy Raymond Sculleyeho, který loni ubil Zdeňka M. řetězem. Uhodil ho do hlavy tak silně, že mu způsobil smrtelná zranění. Muž se bránil tím, že jednal v sebeobraně, soud mu dal za pravdu.

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek nemá k dispozici soudní spis, ale "rozsudek v něm vyvolává obavy, které jsou odůvodněné." Myslí si, že by měl být celý případ řádně prošetřen.

 

Zaorálek nabídl pomoc rodině, které mohou být užiteční zejména v právnických otázkách. "Myslím, že nejsem sám, kdo nad tím kroutí hlavou. Celá tato záležitost mi přijde velmi zvláštní," řekl. 

 

Podle ministra Zdeněk M. v Británii žil spořádaným životem a tvrdě pracoval. Celou situaci řešil i s britskou velvyslankyní v Praze Jane Thompsonovou. Ta ho ubezpečila, že rozsudek neovlivnila národnost zavražděného muže.

 

Zdeněk M. se nepohodl loni v září nedaleko svého bydliště v Londýně se skupinou mladíků na kolech. Podle očitých svědectví si je dobíral, zda nejsou bicyklovým gangem, což skupinu rozzlobilo.

 

 

I když se Čech snažil situaci uklidnit, devětadvacetiletý Raymond Sculley na něj podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil s řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a řekl mu: "Podívej, cos mě donutil udělat".

Tisková konference ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka:

has TN.cz