Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.7. 2017 21:45
zvyšování cen

Připravte se, pivo zdraží! Může za to sucho, které ničí úrodu ječmene

Zdroj: TV Nova

Pivo bude zase dražší a to až o dvě koruny. Může za to sucho, které má vliv na úrodu ječmene nejen u nás, ale i v celé Evropě. O konečném navýšení ceny rozhodnou další dny. Pokud bude pršet více, úroda ječmene by se ještě dala alespoň částečně zachránit.

Sladovnický ječmen na polích trpí, na Jičínsku měsíc před sklizní ještě nedorostla třetina každého klasu. Ve Žlunicích běžně vypěstují v průměru osm tun ječmene, letos to v lepším případě bude o tunu méně.

 

Podstatné je, aby nadcházející dva tři týdny vydatně zapršelo. Pokud se tak nestane, zrna se takzvaně nenalijí a výnosy budou nižší. "Počítáme s propadem 10 až 15 procent," říká ředitelka Agro Žlunice Jana Pokorná.

 

Na jižní Moravě očekávají propady ještě větší - nejméně 50 procent. "Letos budeme mít ječmene tři tuny, vloni jsme měli sedm, jen na ječmeni budeme tratit dva miliony," myslí si Antonín Osička ze ZD Bulvary.

 

 

A jakmile bude míň ječmene, jeho cena bude stoupat. Kvůli suchu přitom roste i cena ječmene dováženého. Pochopitelně se to pak podepíše na ceně nejoblíbenějšího nápoje Čechů. Sládci očekávají nárůst o korunu až dvě. Paradoxně by zdražovat nemusely malé pivovary, které vaří speciální piva většinou ze zahraničního sladu.

 

Zdražovat by se mělo zřejmě až v prosinci. Alespoň malou útěchou by mohlo pro české pivaře být srovnání s největším pivním festivalem na světě. Mnichovský Oktoberfest letos opět překoná rekordy v ceně za jeden tuplák, nejlevnější litr piva tam stojí kolem 300 korun.

Filip Pultar/ lud TN.cz

Diskuze

3.7. | 21:41 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pivo? Co to je?
3.7. | 09:44 Petr Pundr
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě že máme to počasí! I na něj se dá svést plánované zdražení čehokoliv.Zemědělci si zvykli více brečet o dotace než pracovat.Na jaře mrazy,nebudou jablka,v létě sucho ,nebude ječmen!Pak na podzim vidíte tuny jablek hnít pod stromy,protože je nemá kdo sklidit a prý se to nevyplatí!
2.7. | 23:03 jhena
11
Náhlasit nevhodný komentář
pivo ať si stojí třeba 500 , ječmen se stejně dováží a náš vyváží, tak to nemá vliv, jen výmluvy jako vždy, už neví co by uvedly za důvod, což takhle důvod udat takový, že když je zataženo, nesvítí slunce
2.7. | 22:03 fantozzi602
11
Náhlasit nevhodný komentář
duvod se vzdycky najde