Alkohol

Tohle se stane s lidským tělem, když si dáte na sluníčku alkohol!

Tohle se stane s lidským tělem, když si dáte na sluníčku alkohol!
Zdroj: Profimedia

Horké počasí láká k tomu dát si hodně studený drink. A co je v Česku oblíbenější než pořádně orosené pivo? Jenže pití alkoholu na sluníčku je pořádný hazard. Co se s naším tělem v té chvíli děje?

Asi každý ví, že pít alkohol na sluníčku se nedoporučuje. Daleko rychleji nám totiž leze do hlavy. Hlavním důvodem, proč se v létě rychleji opijeme, je dehydratace. "Zejména v teplém počasí bychom pití alkoholu měli prokládat dostatečným množstvím vody nebo jiným nealkoholickým nápojem, abychom předešli dehydrataci," upozornil na webu Pijsrozumem.cz koordinátor preventivních programů Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník.

Alkohol tělo odvodňuje a v kombinaci s horkem, kdy se naše tělo potí, to platí dvojnásob. Nic mu potom nebrání se extrémně rychle vstřebat do krve a dostat k mozkovým buňkám. Na ženy, které mají v těle obecně méně vody než muži, navíc působí ještě rychleji.

"Konzumace alkoholu, v kombinaci s teplem anebo také v kombinaci s bublinkami, je nebezpečná z toho důvodu, že sluníčko i bublinky trochu urychlují, s jakou rychlostí na nás alkohol působí. Je horko, máme větší žízeň, a tak toho navíc vypijeme více," dodala nutriční terapeutka Jitka Tomešová.

Související obsah

Důležité je i v letních měsících prokládat alkohol jídlem, i když na něj kolikrát v parném počasí nemáme chuť. Alkohol se totiž začíná do těla vstřebávat v trávicí soustavě. Jenže když máme prázdné břicho, nemá se na co navázat a o to rychleji se dostává do těla.

A proč nám ráno po alkoholovém dýchánku není dobře? I za to může z větší části dehydratace. Alkohol v krvi totiž blokuje vylučování hormonu, který má na svědomí zpětné vstřebávání vody v ledvinách. Pokud ledviny tento pokyn nedostanou, putuje voda přímo do močového měchýře. Kromě vody se tak vylučují i látky, které ráno tělu chybí. Především pak glukóza, jejíž nedostatek se projevuje celkovou zesláblostí organismu.

Když už si tedy chcete dát v létě nějaký alkoholický drink, zvolte třeba vinný střik nebo cider. Rozhodně to s množstvím alkoholu nepřehánějte, sedněte si do stínu a nezapomeňte prolévat nealkem.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

HOROR: Opilý mladík skočil do bazénu plného žraloků! Večírek se rázem proměnil v boj o holý život

DÉMON ALKOHOL: Které české hvězdy dopadly nejhůře?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz