Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.12. 2015 08:28
Hity socialismu

RETRO vánoční ozdoby: Tyhle měl doma snad každý! GALERIE

Vánoční ozdoby
Zdroj: Galerie Mariette
Jaké ozdoby jste měli na stromečku vy?

Stromečky za socialismu nebyly ověšené luxusními ozdobami ani přírodními dekoracemi. V českých domácnostech voněla borovice nebo jedlička vyzdobená elektrickými žárovkami a foukanými sněhuláky nebo Mikuláši. Podívejte se na nejčastější retro ozdoby.

První umělé stromky se v Československu začaly objevovat až v 80. letech, lidé ale i přesto dávali přednost přírodním borovicím nebo jedlím. Ozdobení stromečku fungovalo doslova, co dům dal. Důležité bylo, aby zářil co nejvíce barvami.

 

Ozdoby v socialismu byly tuzemské a ručně vyráběné. Mezi ty nejoblíbenější patřili foukaní Mikuláši, skleněné koule s barevnými obrázky nebo střapaté šišky. Na stromečku svítily řetězy s elektrickými žárovkami nebo svíčky v kovových "žabkách".

 

Foukané sklo se používalo také na ozdoby vrcholu stromečku, šlo spíše o prodloužení špičky, než v současnosti oblíbené hvězdy.

 

123

GALERIE: Retro vánoční ozdoby

Zdroj: facebook.com

Retro vánoční ozdoby - 23

Hodnocení:

 

Dnes se na rozdíl od minulosti snaží lidé své stromky vyzdobit střízlivěji a elegantněji. Pokud mají na svém stromečku skleněné koule, ladí je většinou do jediné barvy. Populární jsou také přírodní materiály - slaměné a dřevěné ozdoby.

 

Jaké ozdoby jste měli na stromečku vy? Najdete je ještě doma? Fotografie nám zasílejte na email zpravy@nova.cz. Děkujeme!
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NOVÝ HIT: Lidé si staví vánoční stromek vzhůru nohama. Proboha proč?

VIDEO: Celebrity vs. Vánoce! Věří na Ježíška nebo dávají přednost třeba Santovi?

TN.cz