Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.5. 2017 13:39
Umění v řopíku

Umělec rozřezal bunkr z první republiky! Teď čelí nadávkám

Bunkr ve Vratěníně - 3
Zdroj: facebook, Ondřej Bělica

Student architektury Ondřej Bělica zastřešil projekt, jehož cílem bylo udělat řez starým vojenským bunkrem, takzvaným řopíkem. Když se fotografie "rozřezaného" bunkru objevily na internetu, přišly Bělicovi stovky výhrůžek.

"Další hipsterská m*dka, co si myslí, že je umělec.... Co kdyby ses obalil plechovkama různých barev a skočil pod vlak? Myslím, že by ten flek mohl udělat krásný abstraktní obrazec."


Tohle je jeden z komentářů, kteří se objevil pod fotografiemi starého řopíku u obce Vratěnín na Znojemsku, který Bělica a desítky dobrovolníků v průběhu dvou let použili pro svůj projekt Bunker Cut (Řez bunkrem). Celkem bylo pod příspěvkem ve čtvrtek dopoledne přes 500 komentářů, z velké části negativních až nenávistných. 


Radost nemají ani vojenští historici. "K vojenským památkám v České republice by se mělo přistupovat jako ke kulturnímu dědictví. Je to odkaz našich předků," řekl TN.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.


V rámci projektu Bunker Cut byl starý nevyužívaný řopík, který armáda prodala soukromému majiteli, na několika místech "rozřezán". "Počítal jsem s tím, že to vyvolá kontroverze, ale zaskočilo mě, jaká vlna negativních reakcí se strhla," řekl v rozhovoru pro TN.cz Bělica. Povolení k zásahu od majitele řopíku samozřejmě má.


Dodal, že od začátku května, kdy první fotky zveřejnil na facebooku, mu přišly stovky výhrůžek. "Samozřejmě dostávám i pozitivní ohlasy, například od odborníků, ale zkrátka to funguje tak, že ti nejagresivnější jsou nejvíc slyšet," krčí rameny student šestého ročníku architektury.Odmítá také nařčení, že je vandal a nemá úctu k historii. "Opak je pravdou. Já chci naopak poukázat na to, že do těchto dnes nevyužívaných staveb bylo investováno obrovské množství energie. A beru to tak, že tím řezem tu energii uvolňuji," přemítá Bělica.


A tvrdí, že řada opuštěných řopíků je využívána jako skládky nebo jako WC. Bělica chce prý poukázat na to, že řopíky a podobné vojenské objekty jen chátrají a armáda se jich zbavuje jako nepotřebného majetku.


17

GALERIE: Řopík ve Vratěníně

Zdroj: facebook, Ondřej Bělica

Bunkr ve Vratěníně - 1

Hodnocení:


On sám se považuje svým způsobem za archeologa, který odhaluje pozapomenuté stavby. Inspiroval se prý například pracemi z Francie, kde je také rozsáhlé vojenské opevnění.


Vlna výhrůžek a negativních reakcí už ovšem nabrala takovou sílu, že se k celé kauze hodlá vyjádřit i přímo Vysoké učení technické.


Sám Bělica ovšem kritikům i těm, co mu vyhrožují, vzkázal, že se nedá zastrašit a v práci bude pokračovat. "Už se mi ozvalo několik dalších majitelů řopíků," tvrdí student architektury.

pez TN.cz
Reklama