Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 12. 2016
Úžasný objev

Skvělá zpráva: Den se prodlužuje, zjistili vědci! Dříve měl jen 6 hodin

Prodloužení času
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Vědci zjistili, že den se stále prodlužuje

Někdy si přejeme pár minut navíc, ať už kvůli delšímu spánku nebo jen proto, abychom nepřišli do práce pozdě. Vědci teď přišli s dobrou a špatnou zprávou - den se stále prodlužuje, každé století ale přidají navíc jen 2 milisekundy.

Tisíciny sekundy mohou rozhodnout o olympijském vítězi, většina z nás je ale jako rozhodující nevnímá. Přitom vědci po dlouhém bádání zjistili, že se den na Zemi každé století o 2 milisekundy prodlouží. Za 2 miliony století proto budou mít naši potomci 25hodinový den, píše britský deník The Guardian.

 

Astronomové zkoumali záznamy o pohybech planet i hvězd za poslední 3 tisíce let. Sepisovali je Babylóňané, antičtí Řekové nebo Číňané, později vědci přešli k almanachům ze středověké Evropy a arabských držav.

 

Babylóňané na hliněné tabulky zaznamenávali, kdy zpozorovali zatmění, antické zápisy dokládaly místa, kde lidé pozorovali různé astronomické jevy a novodobé záznamy už popisovaly rotaci Měsíce i s tím, jaké hvězdy bylo možné v ročních obdobích vidět.

 

 

Tyto zápisy pak porovnali s počítačovým modelem, který spočítal, kde mohli lidé na Zemi v posledních tisíciletích pozorovat rozličné astronomické jevy. Zjistili, že rotace Země se zpomaluje. První den na Zemi, jejíž vznik se odhaduje před 4,5 miliardou let, podle nich trval jen 6 hodin.

 

Už delší dobu se astronomové domnívali, že se Země otáčí pomaleji. Teď ale přišli na to, že rotaci naší planety ovlivňuje hlavně Měsíc a příliv, který jeho pohyb způsobuje. A jak se Země zpomaluje, měsíční orbita se ročně zvětší o 4 centimetry.

 

 

Zároveň ale výzkumníci objevili, že by se Země otáčela ještě pomaleji, nebýt globálního oteplování. Od konce poslední doby ledové se vynořila území, která byla skrytá pod ledem. To způsobilo, že je Země na pólech méně zploštělá, a proto se - stejně jako třeba krasobruslař, když "sbalí" své tělo - točí rychleji.

 

Rotaci pak ovlivňují ještě další faktory, jako třeba elektromagnetická síla zemského jádra nebo změny mořských úrovní. Ty však nejsou podle vědců z Univerzity v Durhamu a britského námořního úřadu, kteří studii prováděli, tak důležité.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.12. | 12:59 maxfox
7
No to je skvělá zpráva,2 milisekundy za 100 let.O kolik budu mít větší výplatu ?
7.12. | 12:59 Ukradeny Trotl
-2
Pro lidi co čumí od rána do večera na televizi, žerou, nehýbou se a ve výsledku ...
7.12. | 19:01 Vojta Také
2
Náhlasit nevhodný komentář
Za 2 miliony století budou mít naši potomci prd, protože tady už žádná civilizace nebude.
7.12. | 18:32 Vaclav Hacha
2
Náhlasit nevhodný komentář
Noc byla dlouha ?
7.12. | 17:16 jhena
0
Náhlasit nevhodný komentář
pradávné civilizace vytvářeli po planetách všude síť pyramid na správných pozicích, složených z materiálů vytvářející tachio energii aby udrželi správnou rotaci, (jako elektromotor), stator je vše kolem, samodestrukcí a bádánim je síť děravá, tudíš zpomalení, rotor je potřeba nechat přemotat
7.12. | 13:00 zookee
7
Náhlasit nevhodný komentář
Rotace Země se zpomaluje - zpráva stará desítky let. Zkuste zase psát o vypuknutí 3. války, to Vám jde....
7.12. | 12:59 Ukradeny Trotl
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Pro lidi co čumí od rána do večera na televizi, žerou, nehýbou se a ve výsledku umírají na rakovinu může mít den třeba 50 hodit a bude to šuma fuk. To není o tom kolik má den hodin, ale jak je využijeme. Nic, jdu se učit. Mám tu manuál k Harrier-u a rozhodně je to lepší než tydle plky. :D
7.12. | 12:59 maxfox
7
Náhlasit nevhodný komentář
No to je skvělá zpráva,2 milisekundy za 100 let.O kolik budu mít větší výplatu ?