Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
Znovu hrozí

Trump: "Nebyl jsem na KLDR dost tvrdý! Stanou se nemožné věci!"

Zdroj: TV Nova

Americký prezident Donald Trump znovu zaskočil své poradce. Prohlášení o "ohnivé odplatě", kterou v případě útoku na USA pozná KLDR, bylo podle něj ještě mírné. Severokorejci by podle něj měli být nervózní, protože Američané utrácí miliardy za protiraketovou obranu.

Představitelé Severní Koreji a Spojených států si stále vyměňují ostrá slova. Zatímco Severokorejci oznámili, že už mají plán útoku na americký tichomořský ostrov Guam, Trump ve čtvrtek opět varoval, aby s provokacemi skončili. Píše o tom portál Daily Mail.

Reklama

 

"Kim Čong-un by měl být velmi, velmi nervózní. Stanou se věci, které si ani nemysleli, že jsou možné. Moje prohlášení o odplatě zřejmě nebylo dost tvrdé. Tohle dělají naší zemi už dlouho, mnoho let, a tak už bylo načase, aby se někdo postavil za naše lidi i obyvatele jiných států," uvedl Trump.

 

Americký prezident také zdůraznil, že nebude "nečinný a slabý" jako jeho předchůdci. "Nerespektuje (Kim Čong-un - pozn. red.) naši zemi, říká hrozné věci. U mě mu to ale neprojde, rozhodně takové věci nebude říkat a určitě je nebude dělat. Není to výhrůžka, jen prohlášení," dodal Trump na tiskové konferenci.

 

Bývalý realitní magnát mluvil také o tom, že americký jaderný arzenál je "v úžasném stavu a stále se zlepšuje i sílí". Příští týden má jeho administrativa oznámit plán na protiraketovou obranu, za který utratí miliardy dolarů.

 

 

Už předchozím vyjádřením podle listu The New York Times prezident šokoval své poradce. Prohlášení o "ohnivé zlobě, jakou svět ještě neviděl" údajně Trump s nikým nekonzultoval. I přesto dokázal tým rychle zareagovat a prezidentova slova později obhajoval.

 

Vztahy obou zemí se vyostřily poté, co americká rozvědka zjistila, že KLDR disponuje miniaturizovanou jadernou hlavicí. Severokorejci zase dlouhodobě kritizují přelety amerických stíhaček přes jejich území.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o napětí mezi zeměmi:

epa TN.cz
Reklama