Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2017
Prezident vyhrožuje

Trump o KLDR: "Jednání jsou k ničemu, fungovat bude jen jedno!"

Kim Čong-un, Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Vztah mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem je v poslední době vyhrocený

Americký prezident Donald Trump znovu naznačil, že se kloní k silovému řešení vztahu s KLDR. Na twitteru napsal, že 25 let vyjednávání nic nevyřešilo, a tak zbývá "jediná věc, která bude fungovat".

"Prezidenti a jejich vlády jednali se Severní Koreou po 25 let, byly uzavřeny dohody a zaplaceno mnoho peněz," napsal Trump v první části svého tweetu. "Nefungovalo to, dohody byly porušeny ještě před tím, než na nich zaschl inkoust, z amerických vyjednavačů udělali blázny. Je mi líto, ale jen jedna věc bude fungovat!" dodal.

 

Bílý dům na dotazy novinářů odmítl specifikovat, co Donald Trump onou "jedinou věcí" přesně myslel. Je ale jasné, že odkazoval na silové řešení napjatých vztahů s KLDR a jejím vůdcem Kim Čong-unem.

 

Americký prezident už dříve naznačil, že chystá vojenskou odpověď. "Víte, co tohle znamená? Možná je to klid před bouří," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s vojenskými veliteli, věnovanému Íránu a KLDR. Na dotaz, co myslí tou "bouří", odpověděl jen "uvidíte".

 

 

Před týdnem zase v reakci na jednání amerického ministra zahraničí se Severní Koreou prohlásil, že je to ztráta času. "Říkal jsem Rexi Tillersonovi, našemu skvělému ministru zahraničí, že vyjednáváním s raketovým mužíkem jen marní čas," uvedl znovu na twitteru. "Šetři energii, Rexi, uděláme, co je potřeba!" doplnil.

 

Vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou se v posledních měsících vyostřily. USA se nelíbí, že KLDR čím dál častěji testuje jaderné i další rakety. Trump si teď s Kimem vyměňují výhrůžky, k vojenské odpovědi ale zatím nedošlo.

epa TN.cz