Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.12. 2016 21:40
co vy na to?

Povinná maturita z matematiky: V pondělí se rozhodne! ANKETA

Zdroj: TV Nova

O tom, pro které obory vzdělání a odkdy bude maturita z matematiky v příštích letech povinná, bude jednat v pondělí vláda. Zatímco na gymnáziích a lyceích budou studenti povinně maturovat z matematiky už ve školním roce 2020/2021, na odborných školách bude start posunut.

Od školního roku 2020/21 by z matematiky mohli povinně maturovat jen žáci na gymnáziích a lyceích. Ministryně školství Kateřina Valachová vládě předloží dvě varianty, v nichž budou mít střední odborné školy posunutý start povinné maturity z matematiky na rok 2022, nebo 2023.

 

"V žádném případě se nejedná o odklad povinné maturity z matematiky, ale o dokončení podmínek jejího startu," upozorňuje ministryně. Novela školského zákona počítala s postupný zaváděním maturity z matematiky od samého počátku, nařízením vlády pak byly sloučeny do jedné vlny střední odborné školy a učiliště.

Anketa

Měla by být podle vás maturita z matematiky povinná?

Hlasovalo 15336 lidí.

 

"Důvodem sloučení byla obava, že by se stávající hon škol za žáky z důvodu financování škol na hlavu změnil v reklamu na studium bez ukončení maturitou z matematiky. Zcela by se tak popřel smysl změny dát matematice vyšší význam ve vzdělávání v souladu s požadavky pracovního trhu i navazujícího vysokoškolského vzdělávání," říká ministryně Valachová.

 

 

Nařízení, o kterém bude vláda v pondělí jednat, má žákům zaručit, že v okamžiku, kdy vstupují na střední školu, budou vědět, jak bude jejich maturita vypadat. "Povinná maturita z matematiky je jen jedním z kroků ke zlepšení vzdělávání v matematice a podpoře logického myšlení," dodává ministryně s tím, že povinná maturita z matematiky se nebude týkat uměleckých škol a oborů zdravotnictví a sociálních služeb.

 

Změnu vítá i Unie školských asociací ČR. "Oproti původně předloženému návrhu dojde k rozšíření této povinnosti na všechny maturitní obory vzdělávání, s výjimkou oborů uměleckých a oborů zdravotních a sociálních služeb. Tento krok vítáme, a vnímáme jako posun pozitivním směrem. V této podobě návrh nařízení vlády můžeme za odborné školy podpořit," říká předseda Unie Jiří Zajíček.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.12. | 14:33 Jaroslav Pokorný
26
Jako student SŠ s tím nesouhlasím. Počítat se naučí každý, ale proč mit povinou ...
18.12. | 20:07 Livie Lopezova
-1
Jako student naprosto souhlasim s povinnou maturitou z matrmatiky. Kdyz vidim ...
18.12. | 20:28 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tady se pak ukazuje jak je clovek chytry, v pocitani kdyz se udela chyba je tam vzdy spatny vysledek. v cestine kdyz napisu kyno tak vzdy kazdy vi ze je to kino a vetsina kdyz pocita tak pro jistotu pridava aby se neokradl ale okrade jine.
18.12. | 20:21 svarcovaerika0123
2
Náhlasit nevhodný komentář
Já jsem pro, aby byla maturita z matematiky povinná. Když někdo dělá maturitu, tak musí něco umět. Jenže dnešní děti neumí počítat, protože na to mají mobily, tablety, počítače. Neumí logicky myslet.
18.12. | 20:13 Ivo Hnilica
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu proč se přišlo s nápadem na povinnou maturitu z matematiky. Že by to mělo zvýšit studium technických oborů tomu nevěřím. Matematika se sice dá našprtat, ale matematicky logicky myslet je dáno pouze "vyvoleným". Tak jako jsou přírodou obdarovnání lidé z fotografickou pamětí.
18.12. | 20:07 Livie Lopezova
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jako student naprosto souhlasim s povinnou maturitou z matrmatiky. Kdyz vidim kolik lidi je ve tride a nezvlada zaklady matematiky, tak nema na SŠ co delat. Aspon se nebudou vetsina zaku hlasit spis na SŠ s maturitou a pujdou radeji na nejake odborne uciliste a aspon budou taky nejaci učni.
18.12. | 20:05 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Matematika je základ na kterém funguje veškerý současný technický svět a musí být proto základem středoškolského vzdělání, naopak maturita už nesmí být bonus, který Vám zadarmo přidají na každém vyučení!
17.12. | 11:54 Silvia Matesová
6
Náhlasit nevhodný komentář
Na gymnáziích bych maturitu z matematiky určitě nechala. Nechápu proč tam byla vůbec zrušena. Já měla na gymplu maturitu povinnou a nikoho neubylo. Dnes, mám dojem, se vychází vstříc studentům aby neměli to studium náhodou těžké.
16.12. | 14:33 Jaroslav Pokorný
26
Náhlasit nevhodný komentář
Jako student SŠ s tím nesouhlasím. Počítat se naučí každý, ale proč mit povinou maturitu něčeho, co se v životě z 98% nepoužije. Navíc jsou tam neuvěřitelný blbosti. A ještě to každému nuťte.