Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 9. 2017
Spokojené manželství

Vědci potvrdili: manželství snižuje riziko úmrtí na následky infarktu!

Manželství
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Manželství snižuje riziko úmrtí na srdeční infarkt o 14 %, potvrdili vědci z Birminghamu. Manželé se více podporují, než lidé, kteří žijí sami. Naopak rozvody zvyšují riziko srdečních chorob o 16 %.

Žijete ve šťastném manželstí? Pokud ano, můžete se radovat. Vědci z Aston Univerzity v Birminghamu ve Velké Británii potvrdili na základě studie, že lidé, kteří žijí ve šťastném manželství, mají vyšší pravděpodobnost přežití srdečního infarktu o 14 %, uvedl deník Dailymail.

 

Manželé se v těžkých životních situacích podporují, dohlížejí jeden na druhého a pečují o sebe. Sezdaní lidé se vypořádávají s nemocemi mnohem lépe, než lidé svobodní.

 

Výzkum byl prováděn v letech 2000 až 2013, kdy vědci analyzovali pacienty žijící v manželství, kteří byli v těchto letech hospitalizováni v nemocnicích v Anglii se srdečními problémy. Pacienti buď prodělali infarkt, nebo u nich byly zjištěny rizikové faktory.

 

 

Podle vědců manželství přináší fyzickou i psychickou podporu. "Manželství nabízí řadu psychické a fyzické podpory, co se týče životního stylu, vyrovnávání se s onemocněním a podpory v průběhu léčby," řekl pro deník Dailymail doktor Paul Carter, který studii vedl.

 

"Povaha vztahu je důležitá a existuje spoustu důkazů, že stres a stresující životní události, jako je rozvod, jsou spojeny se srdečními chorobami," doplnil doktor Carter. "Zjistili jsme také, že rozvedení pacienti, kteří mají vysoký krevní tlak nebo utrpěli srdeční záchvat, mají nižší šanci na přežití, než lidé žijící v manželství se stejnými zdravotními problémy," dodal Carter.

 

 

Dále je důležité podle vědců, aby lidé trpící závažnými onemocněními dostávali podporu, ať už od přátel, rodiny, blízkých osob nebo různých podpůrných skupin. Lépe se pak s nemocemi vyrovnávají.

reg TN.cz