Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.9. 2017 21:07
porovnejte si Kolik vyděláváme

Srovnání všech profesí: Nejméně berou číšníci, nejvíc dispečeři

Zdroj: TV Nova

Rekordní nezaměstnanost a dobrá kondice ekonomiky tlačí platy ve všech profesích nahoru. Přesto jsou nůžky mezi nejlépe a nejhůře vydělávajícími Čechy pořádně otevřené. Zatímco ti nejhůře placení zaměstnanci si musí vystačit s 11 tisíci hrubého, ti nejlépe placení vydělávají měsíčně statisíce.

Na srovnání mezd a platů upozornil web Aktuálně.cz. Vychází přitom z dat Informačního systému o průměrném výdělku (IPSV), který provozuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Data pocházejí přímo od zaměstnavatelů, kteří je do systému vkládají.

 

V rámci IPSV sleduje ministerstvo hned několik statistik. V tabulkách tak najdete nejen průměrnou hrubou měsíční mzdu či plat, ale také medián. Zatímco průměrná měsíční mzda byla v prvním pololetí letošního roku 30 317 korun, medián byl 25 151 korun. Polovina zaměstnanců si tak musela vystačit s částkou 25 tisíc korun a nižší.

 

Ministerstvo sleduje také statistiku, kolik bere 10 % nejhůře placených zaměstnanců (1. decil), čtvrtina nejhůře placených zaměstnanců (1. kvartil), čtvrtina nejlépe placených zaměstnanců (3. kvartil) a 10 % nejlépe placených zaměstnanců (9. decil) a to ve všech sledovaných oborech.

 

 

Nejlépe a nejhůře placené profese v Česku
Zdroj: MPSV

 

Výdělky dělí na mzdy, tedy na příjmy zaměstnanců soukromého sektoru, a platy, které dostávají zaměstnanci státních organizací a podniků.

 

Ze statistik vyplývá, že vůbec nejlépe placeným povoláním v České republice je práce řídícího letového provozu, tedy člověka, který na řídící věži či v centrále řízení letového provozu komunikuje s letadly. Medián mzdy leteckých dispečerů je 163 012 korun. Ti nejlépe placení si přijdou na 283 154 korun. Ještě lépe na tom jsou nejlépe placení nejvyšší představitelé velkých firem, kteří si mohou přijít až téměř na půl milionu!

 

Jak je na tom vaše profese, se můžete podívat v následujících tabulkách.

Kompletní srovnání všech profesí najdete zde:

Průměrné měsíční výdělky ve mzdové sféře [xls]

Průměrné měsíční výdělky ve platové sféře [xls]

 

Ve státní sféře jsou výdělky mnohem skromnější. Nejlépe placeným místem, a zároveň jediným, kde medián překračuje hodnotu 100 000 korun, je funkce primáře. Ti nejlepší si přijdou až na 150 tisíc korun.

 

 

Na druhém konci žebříčku jsou číšníci a servírky. Podle údajů z ISPV si měsíčně vydělají jen 12 428 korun. S nízkými mzdami musí vyjít třeba také uklízeči, vrátní, pracovníci ostrahy nebo kuchaři. Úroveň výdělků v soukromém a veřejném sektoru se v tomto případě liší jen minimálně. Kupříkladu medián platů kuchařů je 15 965 Kč. V soukromé sféře je pak medián mezd kuchařů 15 097 Kč.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEUVĚŘITELNÉ: Jaký má plat královna Alžběta II.? Z toho se vám zamotá hlava

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

vbo TN.cz