Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2016 14:29
České silnice

VELKÝ PŘEHLED: Tady se letos dočkají nových dálnic a silnic

Oprava silnice
Zdroj: Mediafax
Oprava silnice - ilustrační foto

Ředitelství silnic a dálnic, zodpovědné za výstavbu dálnic a silnic první třídy, plánuje v tomto roce dokončit celkem 10 staveb. Jde o investice za více než 12 a půl miliardy!

První části obchvatu se v prosinci dočkají obyvatele Mělníka. Osm set metrů dlouhá přeložka ale uleví jen obyvatelům Italské a Cukrovarské ulice. Stát za krátkou přeložku zaplatil 117 milionů. V listopadu skončí modernizace silnice I/44 spojující Šumperk a Jeseník. Na skoro osmikilometrovém úseku přes Černohorské sedlo přibyly stoupací pruhy. Rekonstrukce vyšla na bezmála čtvrt miliardy.

 

V listopadu se dočkají také obyvatelé Staňkova na Plzeňsku. Nová přeložka zcela odvede dopravu z města na březích řeky Radbuzy. Přeložka silnice I/26 vyšla na 165 milionů. V říjnu se výrazně uleví řidičům na nejstarší české dálnici. Skončí modernizace dvou úseků dálnice D1, konkrétně úseku mezi 29. a 34. kilometrem a úseku mezi 178. a 182. kilometrem. Na dalších čtyřech úsecích budou stavební firmy pracovat.

 

Řidiči jedoucí z Prahy do Drážďan a dále do Německa by měli na konci roku projet české území kompletně po dálnici. Dostavený úsek přes České Středohoří konečně uleví obyvatelům obcí podél staré silnice I/8. Po téměř deset letech stavby se cena šestnáctikilometrového úseku vyšplhala na téměř 10 miliard!

 

Tabulka - Stavby, které mají být dokončeny v roce 2016

 

Silnice I/35 procházející Rožnovem pod Radhoštěm bude v úseku dlouhém 1 360 metrů rozšířena na čtyřpruh. Rozšíření vyšlo na 116 569 487 Kč.

 

Obchvaty uleví třem obcím. Už v dubnu by se měl otevřít obchvat Velemyšlevsi na silnici I/27 spojující průmyslovou zónu Triangle u Žatce a Most. Dvou a půl kilometrový úsek vyšel na půl miliardy. V říjnu přestanou řidiči cestující z Mělníka do České Lípy projíždět obcí Dubá. Nová přeložka vyšla na 440 milionů. A o měsíc později zmizí tranzitní doprava mířící na Slovensko z obce Lhotsko u Vizovic. Odvede ji dvoukilometrová přeložka silnice I/49 za 169 milionů.

 

Tabulka - Stavby, v nichž bude ŘSD letos pokračovat

 

ŘSD bude letos pokračovat i ve stavbě dalších významných spojnic, které ale letos už nestihne otevřít. Namátkou pokračovat bude výstavba dálnice D3 spojující Prahu, České Budějovice a Rakousko. Stavaři budou letos pracovat na třech rozestavěných úsecích o celkové délce 16 kilometrů, které by měly být otevřeny v průběhu roku 2018. Stavět se bude i dálnice D4 u Příbrami, D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou , D49, která napojí na dálniční síť průmyslovou zónu Holešov u Zlína a dálnice D11 před Hradcem Králové.

 

 

ŘSD také plánuje zahájit letos další stavby. Namátkou by mělo jít třeba o dálnici D48 spojující Lipník nad Bečvou (kde se odděluje od D1) s Novým Jičínem, Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Ačkoliv je většina stávající silnice vedena ve čtyřpruhovém uspořádání, zdaleka nesplňuje parametry dálnice. Letos by měla začít modernizace většiny silnice I/48 na dálnici D48, včetně výstavby obchvatu Frýdku-Místku.

 

Na přelomu roku by ŘSD chtělo zahájit výstavbu pokračování dálnice D11 od Hradce Králové dál směrem na Jaroměř.

 

Redakce TN.cz oslovila ŘSD s žádostí o seznam staveb, které letos plánuje začít stavět. ŘSD ovšem zatím takový přehled nemá k dispozici. Slíbilo jej předat do konce týdne. Až tak učiní, tak vám přehled staveb, které letos ŘSD zahájí, přineseme.
 

vbo TN.cz

Diskuze

5.1. | 23:53 cestovatel001
5
Náhlasit nevhodný komentář
Podle mě Ťok je zatím nejlepší ministr...konečně se začíná stavět ve větším rozsahu...já mu fandím. Předtím co ministr to velká bída...stavělo se toho poskromnu a ještě v příšerné kvalitě a za draho...
5.1. | 16:26 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kolik z plánované částky se dostane na stavby a kolik se někde zadrhne? Sázím,že na stavební činnost nepůjde ani 80%.A kolik budou výsledné cekové náklady ani neodhadovat.Když tam bude stavět Skanska,nebo ti další stavební umělci z dálnic nebude stačit ani dvojnásobek.
5.1. | 15:24 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
jeste z toho se musi vyplatit nejake ty uplatky,Ťok to preci nedela zadarmo. ty co to vysoutezi presne na miru tak si musi neco odepsat na vice prace a to budou ty neuplatni politici a urednici.
5.1. | 15:22 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
jestli ty silnice a dalnice budou stejne jako v Ostrave nebo u Liberce tak to bude mit vetsina ridicu morskou nemoc a jizda po rado by nove silnici bude max. 50km/h. a to jeste s kinedrylem. STavby se protahnou a jeste se prodrazi nejmin o 100% takze jak je nahore psano znasobime 2x a mame cenu.