Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 3. 2016
Pozor na to

Veterináři varují: Kosti pejskům nedávejte, mohou je i zabít!

Pes s kostí
Zdroj: Thinkstockphotos

Veterináři varují majitele psů, aby svým miláčkům nedávali kosti. Způsobují jim totiž zdravotní obtíže s mohou je i zabít! Některé pejsky museli operovat, aby jim ze střev odstranili úlomky kostí.

Pes ohlodávající kost je jedním z největších klišé. Pokud vlastníte pejska, asi mu také občas do misky hodíte zbytky od oběda včetně kostí, případně mu dáte kost na hraní. To byste ale neměli!

 

Veterináři varují, že kosti mohou mazlíčkům způsobit vážné zdravotní potíže. Poukazují i na nedávný případ bulmastifky Reby, které museli zachránit život až chirurgové. Začala zvracet a celý den měla průjem, jak se jí úlomky kostí zarývaly do vnitřností.

 

Majitel ji odvezl na veterinární kliniku, kde kosti ve střevech ukázal rentgen. Rebu okamžitě poslali na operační sál, kde chirurgové přes hodinu úlomky odstraňovali.

 

Úlomky kostí
Zdroj: vets4pets Úlomky kostí, které veterináři odstranili Rebě ze střev a žaludku

 

Vše nakonec dobře dopadlo, mnoho pejsků po celém světě ale stejné štěstí nemělo. Ani Reba by bez zásahu veterinářů nepřežila. Úlomky kostí mohou psům způsobit řezné rány v ústech i zbytku trávicího traktu, zvracení, průjem a mohou se na nich i dusit. V krajním případě hrozí i smrt!

 

 

Odborníci prosí majitele, aby kosti svým mazlíčkům nedávali. Pokud má váš pes nějakou velkou kost na hraní, měli byste ho při hře vždy bedlivě sledovat. "Psi mohou úlomky kostí spolknout a ty se pak zaseknou - v případě Reby v žaludku a tenkém střevě," uvedla veterinářka Rebecca Hughesová.

 

"Podobná rada ale platí i pro pračky a další předměty, s nimiž si zvířata hrají. Vždycky na ně dohlížejte a kdyby se nějaký předmět rozbil, okamžitě mu ho vezměte," apeluje Hughesová.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Dává váš pes hlavu na stranu? Víme, co to znamená!

Psí život ve 14 obrázcích: Takhle váš pejsek vidí svět

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.3. | 07:07 hajnej53
48
No, náš pes si s pračkou nehraje a nežere ji, vy blábolisti!! Jinak pěkná ...
5.3. | 10:41 allanaldik
-7
slechteny cokl ji jen granule jinak ho vse zabije. ale clovek co miluje pejsky ...
6.3. | 11:05 Jiří Provazník
4
Náhlasit nevhodný komentář
NO CO UŽ NEVYMYSLÍTE.PSI OŽÍRAJÍ KOSTI UŽ 1000 CE LET A NĚKTERÉ ZVÍŘATA/KOJOTI,HYENY A POD.JE SEŽEROU CELÉ/ TI MALÍ JE VĚTŠINOU NECHAJÍ BÝT,PROTOŽE JSOU VELKÉ A MAXIMÁLNĚ SI S NÍ POHRAJÍ.TĚCH NÁHOD,ŽE JIM UVÍZNE JE MOŽNÁ HODNĚ,ALE TO SE MŮŽE STAT I VÁM/RYBY A POD.ZVÍŘÁTKA DOBŘE VĚDÍ CO MŮŽOU A CO NE
5.3. | 20:20 Emilie Hofrová
6
Náhlasit nevhodný komentář
No příště nezapomeňte v článků zmínit,že se nesmí dávat vařené kosti a pokud je pes jen na granulich a není zvyklí jíst syrovou stravu tak si tím může ublížit.
5.3. | 10:41 allanaldik
-7
Náhlasit nevhodný komentář
slechteny cokl ji jen granule jinak ho vse zabije. ale clovek co miluje pejsky mu da vse i kost i co ji sam clovek a tim mu neublizuje. preci ho ma moc rad tak proc mu nedoprat.
5.3. | 10:28 stupurak10
6
Náhlasit nevhodný komentář
Pes ví co má sežrat a jak to sežrat je fakt že ostré kosti z kuřete by se nemeli dávat ale taky mám zkušenost že si má fenka NO nalomila spodní pravý špičák z hovězí kosti.
5.3. | 07:07 hajnej53
48
Náhlasit nevhodný komentář
No, náš pes si s pračkou nehraje a nežere ji, vy blábolisti!! Jinak pěkná kravina, to platí pro ty psí kreatury,co nastydnou při průvanu, bojí se myši, spí na gauči, neumí hlídat, ani pořádně štěkat. Pořádný pes,je o něčem jiném,rozhodně nestrádá a nijak netrpí! má dobré zuby a ví na co je má!