Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 6. 2017
Zvláštní podívaná

Čech zachytil unikátní nebeský jev nad Chorvatskem! VIDEO

Zdroj: facebook.com, Martin Popek

Od pátku máte možnost na TN.cz zhlédnout video unikátního nebeského jevu, který není pouhým okem viditelný. Nyní se autor záběrů Martin Popek pochlubil dalším husarským kouskem.

Popek je pozorovatel Ústavu fyziky atmosféry, takže není divu, že ho to, co se děje na obloze, fascinuje. Tentokrát se ovšem muži z Frýdecko-Místecka podařilo něco mimořádného.


Jeho supercitlivá kamera, kterou na sledování bouřek a dalších nebeských jevů používá, natočila takzvané skřítky (red sprites) a jejich svatozář (sprites halo).


Zatímco zmíněná svatozář při bouřce připomíná červánky, skřítci vypadají jako červené létavice tančící po obloze. Zachytit tyto jevy je kumštem samo o sobě.Popkovi se je ovšem podařilo natočit nad severním Chorvatskem, tedy mnoho set kilometrů daleko. Podle něj je navíc velmi vzácné, aby se ona svatozář (sprites halo) vyskytovala samostatně, bez bleskových "skřítků".


Záběry jsou zajímavé i proto, že zmíněné jevy často trvají jen zlomky sekundy a lidské oko je tak narozdíl od kamerové čočky ani nestihne zaregistrovat.

pez TN.cz