Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.4. 2017 12:26
anketa bouřlivé reakce

Porod doma skončil smrtí dítěte. Žalujte záchranku, radí Liga práv

Komplikovaný porod
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Ilustrační foto

Ze smutného porodu na Blanensku, při kterém rodiče tragicky přišli o miminko, je hon na čarodějnice, tvrdí Liga lidských práv, která se nyní do případu vložila. Podle ligy záchranáři pochybili, když mluvili s médii, nyní je proto na místě žaloba.

Anketa

Souhlasíte s domácími porody?

Hlasovalo 5134 lidí.
Byl to plánovaný domácí, nebo překotný porod? To je otázka, která po tragické smrti novorozence na Blanensku vyvolala velmi bouřlivé reakce. Do křížku se kvůli tomu dostali i záchranáři s Unií porodních asistentek.

Reklama

 

Záchranáři totiž porod označili za "domácí", což unie považuje za nehoráznost. Žena prý měla předem domluvenou hospitalizaci v porodnici, bohužel tam nestihla dorazit včas a dítě se tak narodilo doma. Krátce poté zemřelo. "Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle," sdělila ředitelka unie Kateřina Hájková Klíčová.

 

To ale záchranáři odmítají. "Z veškerých dokumentů i údajů od posádky vyplývá, že šlo o plánovaný domácí porod," řekla jejich mluvčí Hedvika Kropáčková. Právě toto prohlášení se ale stalo trnem oku nejen unii, ale i Lize lidských práv.

 

 

"Nabídla jsem právní pomoc rodině, protože tam evidentně došlo k porušení povinné mlčenlivosti ze strany záchranné služby," řekla TN.cz mluvčí ligy Zuzana Candigliota. "Nejsou vůbec oprávnění bez souhlasu rodiny cokoliv o té rodině říkat do médií - i kdyby to bylo anonymně," dodala s tím, že na místě by kvůli tomuto porušení byla i žaloba.

 

"Zákon říká jasně, že všechno s poskytováním péče podléhá mlčenlivosti," upozorňuje Candigliota s tím, že kvůli postupu záchranky si nyní rodina - hlavně matka dítěte - prochází peklem.

 

 

"Zemřelo jí dítě a určitě nikdo by si nepřál, aby bez jakéhokoliv důkazu poskytovatel péče, který má mlčet, tak mě - jako pacienta - veřejně osočoval a poštvával proti mě veřejnost, která mě bude všude pomlouvat na různých diskuzních fórech odporným způsobem," dodává mluvčí.

 

Celý případ pak přirovnala k samovolným potratům v zemích, kde jsou zakázané. "Přijde mi to jako takový hon na čarodějnice, úplně odporný. Záchranka ani nerespektuje to, že někdo je v situaci, kdy mu zemře dítě a takto odporně poštvává veřejnost na pacienta," zakončuje.

 

Záchranáři už nechtějí sdělovat k případu bližší informace. "My už žádná vyjádření dávat nebudeme. Všechno, co jsme mohli říct, tak jsme řekli. V tuto chvíli se případem zabývá Policie ČR, necháme to na vyšetřování," upozornila Kropáčková.

 

Podívejte se na reportáž:

lud TN.cz
Reklama