Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.4. 2017 12:26
anketa bouřlivé reakce

Porod doma skončil smrtí dítěte. Žalujte záchranku, radí Liga práv

Komplikovaný porod
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Ilustrační foto

Ze smutného porodu na Blanensku, při kterém rodiče tragicky přišli o miminko, je hon na čarodějnice, tvrdí Liga lidských práv, která se nyní do případu vložila. Podle ligy záchranáři pochybili, když mluvili s médii, nyní je proto na místě žaloba.

Anketa

Souhlasíte s domácími porody?

Hlasovalo 5118 lidí.
Byl to plánovaný domácí, nebo překotný porod? To je otázka, která po tragické smrti novorozence na Blanensku vyvolala velmi bouřlivé reakce. Do křížku se kvůli tomu dostali i záchranáři s Unií porodních asistentek.

 

Záchranáři totiž porod označili za "domácí", což unie považuje za nehoráznost. Žena prý měla předem domluvenou hospitalizaci v porodnici, bohužel tam nestihla dorazit včas a dítě se tak narodilo doma. Krátce poté zemřelo. "Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle," sdělila ředitelka unie Kateřina Hájková Klíčová.

 

To ale záchranáři odmítají. "Z veškerých dokumentů i údajů od posádky vyplývá, že šlo o plánovaný domácí porod," řekla jejich mluvčí Hedvika Kropáčková. Právě toto prohlášení se ale stalo trnem oku nejen unii, ale i Lize lidských práv.

 

 

"Nabídla jsem právní pomoc rodině, protože tam evidentně došlo k porušení povinné mlčenlivosti ze strany záchranné služby," řekla TN.cz mluvčí ligy Zuzana Candigliota. "Nejsou vůbec oprávnění bez souhlasu rodiny cokoliv o té rodině říkat do médií - i kdyby to bylo anonymně," dodala s tím, že na místě by kvůli tomuto porušení byla i žaloba.

 

"Zákon říká jasně, že všechno s poskytováním péče podléhá mlčenlivosti," upozorňuje Candigliota s tím, že kvůli postupu záchranky si nyní rodina - hlavně matka dítěte - prochází peklem.

 

 

"Zemřelo jí dítě a určitě nikdo by si nepřál, aby bez jakéhokoliv důkazu poskytovatel péče, který má mlčet, tak mě - jako pacienta - veřejně osočoval a poštvával proti mě veřejnost, která mě bude všude pomlouvat na různých diskuzních fórech odporným způsobem," dodává mluvčí.

 

Celý případ pak přirovnala k samovolným potratům v zemích, kde jsou zakázané. "Přijde mi to jako takový hon na čarodějnice, úplně odporný. Záchranka ani nerespektuje to, že někdo je v situaci, kdy mu zemře dítě a takto odporně poštvává veřejnost na pacienta," zakončuje.

 

Záchranáři už nechtějí sdělovat k případu bližší informace. "My už žádná vyjádření dávat nebudeme. Všechno, co jsme mohli říct, tak jsme řekli. V tuto chvíli se případem zabývá Policie ČR, necháme to na vyšetřování," upozornila Kropáčková.

 

Podívejte se na reportáž:

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.4. | 13:02 luenell
26
Opravdu by mě zajímalo, kde vzala unie informaci ze se nejednalo o domácí porod ...
25.4. | 13:55 pichav
-4
☝ MUSLIM ZE BY MOHLO HRAT !!!! MODROU VERLYBU I NOVOROZENE !!! MOHLO BY TO BYT ...
25.4. | 20:44 lenka nováková
5
Náhlasit nevhodný komentář
Liga práv by hlavně měla vysvětlit, proč údájně u neplánovaného porodu asistovala i když o něco později porodní bába.Kde se tam tak najednou vzala a proč otce naváděla k mlčení! Ono se to jak každýmu hodí, co? Když se něco posere, tak se to vždy najednou na někoho svede!!
25.4. | 16:56 Roman Skala
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Liga práv, Anna Šabatová a John Bok. Bez nich si spravedlivý život nedokážu představit.
25.4. | 16:11 romankalejluska
11
Náhlasit nevhodný komentář
zažalovat matku za smrt děcka a záchranáře vyznamenat, mělo by být v zákoně, že pokud to chce doma, tak se vším všudy, najednou jí byli lékaři dobří , že? a ještě by je zažalovala? nána, vědomě zabila vlastní dítě, protože jen reta*d si neuvědomí, že rodit doma je o průser
25.4. | 15:23 Bartáková Veronika
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zajímalbyměvýsledekpitvydítěte,možnanešlozachranitamatkaužtakdosttrpý.Většinukomentářutumajímuži,conerodí.Kdybyseněkteréporodníasistentky,vnemocnicích,chovalijakolidi,nemělibymnoheženypotřeburoditdoma.
25.4. | 14:31 pravda1
19
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud matka vědomě kvůli svému pohodlí ohrozí své dítě a nasledně to dítě zemře, pak může za jeho smrt pouze matka. Nepleťte do toho záchranáře kteří jí jeli haranta zachraňovat!!!!!!! Matka úmyslně ohrozila a zabila a podle toho by se s ní mělo jednat. A doufám že si to tady přečte! Kráva !!!!!
25.4. | 14:15 Soňa Nováková
14
Náhlasit nevhodný komentář
každá maminka má zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své nenarozené dítě, které se samo rozhodnout nemůže...to, jestli jí se líbí rodit v domácích podmínkách, je její volba, ale už ne volba toho malého človíčka, který má přijít na svět, to ať si tyto maminky uvědomí
25.4. | 14:13 Kovář Vladimír
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jenom do nás až to nikdo nebude chtít dělat tak se budete divit za ty prachy jednou nohou v kriminále a druhou na hřbitově.Už teď nejsou doktoři a bude třeba hůř.
25.4. | 14:12 Roman Nemergut
7
Náhlasit nevhodný komentář
Candigliota (proboha, co to je?) je kuunda!! A tu "rodičku" stíhat za vraždu!!!
25.4. | 13:55 pichav
-4
Náhlasit nevhodný komentář
☝ MUSLIM ZE BY MOHLO HRAT !!!! MODROU VERLYBU I NOVOROZENE !!! MOHLO BY TO BYT DOCELA PRO RODICE !!! PRACEUSETRENI !!! NENAROZENE SE PROREZE !!! NEBUDE TREBA CISARE !!!! PAK SE POREZE !!! A PAK SI NAREZE !!! NEBUDE TREBA OPASKU !!!! UZ ABY SE RODILY AUTODETI !!! RODICE BY MELI VIC CASU NA CHLAST ☝
25.4. | 13:02 luenell
26
Náhlasit nevhodný komentář
Opravdu by mě zajímalo, kde vzala unie informaci ze se nejednalo o domácí porod a zda má od rodičky písemný souhlas se sdělováním těchto informaci, když tak strašně vadí, že mluvčí ZZS řekla, ze dle zjištění záchranářů se o domácí porod jednalo. Pokud porodila po 45minutach tak proč nevolali ZZS?