Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.10. 2017 21:00
Pražský vysílač

Ze Žižkovské věže mizí Černého miminka. Byla tam 16 let

Zdroj: TV Nova

Z věže Žižkovského vysílače začaly v pondělí mizet sochy miminek. Kontroverzní dílo sochaře Davida Černého zdobilo jednu z dominant Prahy 16 let. Důvodem demontáže je plánované restaurování soch.

Odstraňování laminátových soch neboli miminek začalo v pondělí kolem deváté hodiny ranní a to z důvodu jejich plánovaného restaurování. Podle odhadů by mělo jejich ruční sundávání trvat přibližně šest dní. Práci by ale mohlo zkomplikovat počasí.

 

"Miminka se sundávají pomocí lan, kladek, kladkostrojů, tedy čistě ručně. Už je důvodná pochybnost o tom, že některé komponenty fungují tak, jak mají, nebo minimálně je potřeba to zkontrolovat je, abychom opět měli jistotu," řekl TV Nova Michal Flohr, majitel firmy, která má demontáž na starost.

 

Každý rok je dvakrát kontrolovali, poprvé za šestnáct let je teď všechny sundají. Podle autora miminek Davida Černého se za téměř dvacet let změnily povětrnostní podmínky a ani on sám netuší, v jakém stavu jsou.

 

Každopádně prý dostanou znovu černý nátěr. Na věž je ale zavěsí trochu jinak. Dostanou prý součástky, které se před lety ještě nevyráběly.

 

 

"Sochy bude renovovat firma, která ty sochy i vyráběla, ve spolupráci s panem Černým," uvedl správce objektu Michal Zelenka.

 

Renovace tři a půl metru dlouhých miminek, která jsou na budově umístěna od roku 2001, bude trvat několik měsíců, zaplatí ji firma, která vysílač provozuje a podle plánu by se na svá původní místa měla vrátit v průběhu jara.
 

vbo, Klára Pospíšilová TN.cz