Vodárna

Unikátní operace v Kladně: Obří jeřáb sundal střechu vodojemu

Unikátní technická operace dnes proběhla v Kladně. Dělníci tam demontovali střechu vodojemu a sundali z něj třicetitunovou nádrž. A to všechno za pomoci jednoho z největších jeřábů v Česku.

Tahle akce neměla v Česku obdoby. "Jedná se o unikátní demontáž. Myslím si, že prvního druhu v Čechách. Nikdy se tu nedemontovala nádrž vodojemu, který má 68 tun, takže i pro nás to byl trošku oříšek," řekl TV Nova Jan Moro, technický ředitel společnosti Jopo Construction.

Na místě vznikne do dvou let vodárenské řídící středisko, které bude doplněné expozicí o historii oboru s unikátní vyhlídkou.

"Na místě vznikne nejmodernější vodárenský dispečink v České republice, který bude používat smart technologie, které už jsou typické pro dvacáté první století, dále pracoviště pro řízení kybernetické bezpečnosti, krizové pracoviště, odkud budou řízeny povodně, sucho a různé jiné extrémní události," vysvětlil Bohdan Soukup. technický ředitel vodárenské společnosti.

"Investiční náklady budou sto milionů korun a nedotkne se to cen vodného a stočného v kraji," doplnil Jakub Hanzl, generální ředitel společnosti Středočeské vodárny.

Související obsah

Aby všechno proběhlo bez problémů, mělo od rána pětadvacet dělníků a realizační tým co dělat. Samotná demontáž nádrže vodojemu trvala zhruba čtyři hodiny a k jejímu sundávání byl použit jeden z největších jeřábů v České republice.

"Vlastně v Čechách jich není mnoho, je to jeřáb o nosnosti 500 tun a výlož ramene je sto padesát metrů," dodal Moro.
Celá akce nakonec proběhla bez jakéhokoliv zádrhelu. Teď je na řadě nádrž vodojemu rozřezat na kusy a samotná realizace nového projektu může začít.

vbo, Dominika Janochová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz