Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.12. 2013 10:59
zákeřná neuropatie

Bára se nehýbá kvůli nemoci nervů. Maluje obrázky pusou a potřebuje drahou operaci

Bára Sedláčková je nemocná a má sníženou pohyblivost
Zdroj: TV Nova

Jedenáctiletá Bára Sedláčková z Českých Budějovic je od šesti let upoutána na invalidní vozík kvůli onemocnění nervů, takzvané neuropatii. Nemůže ani hýbat rukama, přesto krásně maluje, a to ústy. Teď ji čeká náročná operace zkrácených šlach, kterou bohužel nehradí pojišťovna.

Jedenáctiletá Baruška se narodila jako zdravá holčička. Ve třech letech ale prodělala mononukleózu a plané neštovice, a tehdy se začaly objevovat první příznaky neuropatie. Postižení periferních nervů ji už v šesti letech upoutalo na vozík, od té doby bere štětec výhradně do pusy.


"Začala malovat poměrně brzo. To byla malinká vlastně, ještě vlastně ani nechodila a už malovala," říká maminka Barušky Milada Sedláčková.

 

Problém pro ni není namalovat téměř cokoli. Pro inspiraci prý nemusí daleko. "Inspiruju se různě, třeba z časopisů, z počítače," říká Baruška. Svoji techniku nazývá pusopis. Je až zarážející, do jakých detailů se vůbec pustí.


Teď ji nejvíc baví kreslit anděly. "Mě baví, že si na těch obrázkách pořád hledá nějaký nový věci, že když to člověk vidí po desátý, tak vždycky tam najde nějaký detail," usmívá se maminka Barušky.


Barušku teď čeká operace. Jenže tu provádějí pouze specialisté ze zahraničí, a právě proto ji nehradí naše pojišťovny. "Barča by měla na jaře podstoupit operaci zkrácených šlach a tu operaci tady provádějí specialisté z Ruska," vysvětluje maminka.

 

Operaci bude rodina platit ze svého. Sehnat teď musí asi osmdesát tisíc. Pokud máte zájem Báře jakkoliv pomoci, kontaktujte nás na mailu zpravy@nova.cz. Děkujeme.

Michaela Klárová tn.cz / hru