Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2014
dluhy v důchodu

Zadlužených seniorů přibývá, loni jich bylo 71 tisíc

Změny v roce 2013_důchod
Zdroj: Thinkstockphotos

Od roku 2007 se počet seniorů, kteří mají důchod zatížený exekucí, zdvojnásobil. Jen v loňském roce se jich podle České správy sociálního zabezpečení provedlo téměř 71 tisíc. Většina seniorů, kteří čelí exekuci, si s sebou přinesla dluhy už z produktivního věku.

Exekuce se v 76 procentech týkají čerstvých důchodců.
Nejčastějším důvodem zadlužení seniorů je špatný propočet plnění, které musí odvést věřitelům dříve, než dojde k poklesu jejich příjmů v důsledku důchodu. „Dalším důvodem je to, že kvůli ztrátě zaměstnání požádají o předčasný důchod a opět nemají dostatečnou finanční rezervu pro případné splácení předchozích závazků. Nezřídka se také stává, že se zadluží ve snaze pomoci svým dětem,“ říká Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.


Nejčastějším způsobem úhrady dluhů je pravidelné strhávání dané částky z vyměřeného důchodu. Své dluhy senioři na rozdíl od mladších dlužníků zpravidla vyhlášením osobního bankrotu neřeší.

 


Podle odborníků přitom oddlužení seniorů zpravidla bývá snazší než u lidí v produktivním věku. „U této skupiny lidí nenastává mnoho životních událostí, jako je například narození potomka, ztráta zaměstnání nebo majetková trestná činnost, které nejrůznějším způsobem zasahují do průběhu insolvenčního řízení. Jejich řízení tak většinou bez výraznějších komplikací směřuje k vyřešení finanční situace,“ vysvětlil Malý.


Pro insolvenční správce je oddlužení seniorů jednodušší také proto, že mají od České správy sociálního zabezpečení zajištěný pravidelný příjem bez výpadku a přichází pravidelná splátka. „Je proto snadné vypočítat, zda seniorům tento příjem postačuje, či musí zajistit jiný, třeba formou smlouvy o důchodu. Takovou smlouvu mohou mezi sebou například uzavřít rodiče s potomky. Ti se zavážou, že jim budou pravidelně vyplácet konkrétní částku,“ dodává expert.
 

jox TN.cz