Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 1. 2015
anketa Klidnější oslavy

Evropská velkoměsta zakázala pyrotechniku! Přidáme se?

Oslavy Nového roku-14
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Milánské úřady zakázaly na Silvestra v celém městě odpalování zábavní pyrotechniky. Před milánským dómem se nesmí pít ze skleněných láhví a sklenic, informovala agentura DPA. Podle agentury APA zákaz odpalování pyrotechniky vyhlásila i další velká italská města včetně Neapole.

Starosta Milána Giuliano Pisapia oznámil, že v severoitalském velkoměstě letos na Silvestra a na Nový rok nesmí být odpalovány ohňostroje nebo petardy. Zdůvodnil to tím, že před hlukem mají být uchráněni starší lidé, malé děti i domácí zvířata.


Tradiční novoroční koncert se navíc před milánským dómem a v oblíbené nákupní galerii Viktora Emanuela musí obejít bez nápojů ve skle.


V minulých letech byly při silvestrovských oslavách v Itálii vždy zraněny stovky lidí. Za nedodržení zákazu odpalování pyrotechniky hrozí pokuta ve výši až 500 eur (asi 14 tisíc korun).


Podobná opatření už několik let platí například v Paříži, v jejímž centru se kvůli silvestrovským oslavám shromažďuje vždy několik set tisíc lidí, a to zejména na třídě Champs-Elysées a v okolí Eiffelovy věže. O půlnoci se tam ale k opakovanému překvapení velké části zahraničních turistů neozývají dělbuchy a nevylétají do vzduchu rachejtle.


Anketa

Měla by být ve městech kolem Silvestra zakázané používat pyrotechniku?

Hlasovalo 1724 lidí.


Pařížská prefektura zavedla ve francouzské metropoli po roce 2000 v poslední den v roce zákaz volného používání zábavní pyrotechniky. Oficiálně tak učinila na rozdíl od mnoha evropských zemí ve snaze zabránit zbytečným úrazům.


Cílem je ale také omezit na minimum podpalování aut na chudinských předměstích, což se stalo jednou z oblíbených kratochvílí nezaměstnané mládeže. Žhářským útokům má zabraňovat také zákaz (zpravidla od 30. prosince do 2. ledna) prodeje benzinu a nafty do kanystrů.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.1. | 11:57 lvice1951
29
Zakazal bych pyrotechniku plosne.Psi se boji lide se zmrzacuji nema to nic ...
4.1. | 20:26 anna1203
-13
Když chcete pro psy klid, odjeďte si někam třeba na Aljašku a neobtěžujte s ...
5.1. | 20:03 anna1203
0
Náhlasit nevhodný komentář
Rejpal No jo...čoklař se ozval.... Jak říká overal- nemůžete být k ostatním lidem tolerantní, ale sami byste se zbláznili pro jeden den v roce! Většina z vás si neuklízí ,,výtvory" vašich psů, psi štěkají na celý bárák denodenně a nemluvě o smradu na chodbách a ve výtazích (ve všech ročních ...
5.1. | 08:32 reypal
-6
Náhlasit nevhodný komentář
overal// stejně jako anna1203.2 tupci se sešli.
5.1. | 08:30 reypal
-2
Náhlasit nevhodný komentář
anna1203// Anno,tupec zústane tupcem a blb blbem.A víte kdy se to pozná obzvláště dobře? Pokud svoji stupidní myšlenku " hodí na papír".U vás se to prokázalo na 100%.
4.1. | 23:57 skeptikus
6
Náhlasit nevhodný komentář
4.1. | 23:28 Milena Švabíková ..není to náhodou ta prdel, kde byly ty problémy s cigány? Tak to se pak nedivím. Problém pak ale nebude v tom kde člověk bydlí ale s kým. Mezi slušnými ohleduplnými lidmi se to nestává a je s podivem, že bydlet mezi takovou verbeží, která umí dělat jen bordel, ještě ...
4.1. | 23:28 Milena Švabíková
7
Náhlasit nevhodný komentář
Copak na Silvestra, to by se ještě dalo skousnout ten jeden den. Horší je když vám různá svoloď která nezná jinou zábavu dělá kravál přímo pod okny už 14 dní před vánocemi a pokračuje ještě další dny po Silvestru. Na to peníze mají. Kvůli tomu už kolik let co bydlím v Jirkově nemám ráda vánoce a ...
4.1. | 23:24 skeptikus
-5
Náhlasit nevhodný komentář
..ještě že večer můžu beztrestně spláchnout záchod..
4.1. | 20:26 anna1203
-13
Náhlasit nevhodný komentář
Když chcete pro psy klid, odjeďte si někam třeba na Aljašku a neobtěžujte s rušením ohňostrojů normální lidi, kteří si chtějí aspoň jeden den užít.
4.1. | 17:44 kacabalib
8
Náhlasit nevhodný komentář
Taky bych to zakázala. Mám malé děti, bydlím v sídlišti a byla to na Silvestra fakt hrůza. Od osmé večer až do druhé hodiny ranní, neměly děti možnost v klidu spát. Nemluvím ani o smradu a o strachu, že nám něco vletí do okna. Sousedů pes štěkal jak blázen a já si přála, ať už je po všem. Prostě ...
4.1. | 14:50 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zdejší příspěvky mne také vedou k nápadu zakázat psi ve městech! Psi by měli mít možnost volného pohybu a jejich chov v bytech se tedy dá charakterizovat jako jejich týrání. Psi celoročně obtěžují většinu ostatních lidí štěkotem, močením a trusem. Chov psů, tam kde není potřeba hlídání jsou peníze ...
4.1. | 14:14 eva mysule
12
Náhlasit nevhodný komentář
né jen že je pyrotechnika nebezpečná pro lidi,zvířata a okolí..taky je z toho smradu a čmoudu a všude se ohánějí na kuřáky a domácí topení,jak smrdí..sem nekuřačka a taky mi to vadí!! vidím ten nepořádek po ohňostrojích..cizinci si tady dělají co chtějí,protože naše zákony všechno dovolují..tady ...