Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 06:53 18.5.2010

TEST: Dobrý vysavač koupíte už za 3200 korun

Sdílet Přidat názor

Že je vysavač drahý, nemusí znamenat, že je kvalitní. Nový průzkum časopisu TEST to jasně prokázal.

Trend snižování spotřeby elektrické energie u vysavačů pokračuje. „Zelené“ vysavače s nižší spotřebou mohou být stejně účinné jako vysavače s vysokým příkonem. Opakovaně to prokázaly testy časopisu TEST.

reklama

 

Testy také průběžně potvrzují, že bezsáčkové vysavače bez ohledu na výši ceny jsou méně kvalitní než modely s prachovým sáčkem.


Drahé nemusí být kvalitní


Časopis TEST v květnovém vydání přináší výsledky testu 20 vysavačů. Mezi testovanými přístroji byly zastoupeny jak velmi drahé modely s cenou přes deset tisíc korun, tak levné modely s cenou pod dva tisíce. Nejlevnější kvalitní vysavač se známkou "dobře“ stál necelých 3200 Kč, zatímco jeden z nejdražších, model Dyson, za téměř deset tisíc korun získal hodnocení pouze "dostatečně“.


Test se mimo jiné zaměřil na spotřebu vysavačů v souvislosti s jejich výkonem. V předchozích letech bylo uvedeno na trh několik modelů vysavačů, které mají příkon nižší řádově o stovky wattů oproti běžným modelům. I letos byly do testu zařazeny „zelené“ modely a opět se prokázalo, že i s nižším výkonem mají stejnou účinnost odstraňování prachu a nečistot. "Mnohem důležitější než výkon vysavače je konstrukce hubice. Vysoký deklarovaný příkon o kvalitě vysavače skutečně nevypovídá,“ komentuje výsledek Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.


Vysavač. Ilustrační foto
Foto: oficiální zdroj

 

Mají smysl speciální hlavice? 


Některé vysavače jsou dodávány se speciální hubicí určenou pro vysávání tvrdých podlah. "Účinnost vysávání tvrdých podlah s parketovou hubicí porovnáváme s účinností kobercové hubice na tvrdých podlahách. Nepotvrdilo se, že by parketové hubice na tvrdých podlahách pracovaly mnohem lépe,“ říká Beneš. Kobercová hubice, je-li přepnutá na režim vysávání tvrdých podlah, podlahu nepoškodí.


Žádný z testovaných bezsáčkových vysavačů nezískal celkové hodnocení „dobře“. Na vině je především nižší účinnost odstraňování a u mnohých i zadržování prachu. Čištění prachových nádob je značně nehygienické. Drahý bezsáčkový model Dyson DC 26 Allergy sice prach zadržuje dobře, ale selhává v jeho vysávání z koberců.


Test 20 vysavačů vychází v květnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu vysavačů naleznete v květnovém vydání testy kapesních videokamer, televizorů a srovnání nabídky cestovního pojištění.

tn.cz / kar

Související články

Hlavní zprávy

Hlas - 2
Hlas živě

Sledovali jsme HLAS on-line: První kolo Soubojů bylo hodně napínavé! Podívejte se

V několika následujících týdnech se budou v Hlasu odehrávat takzvané Souboje. Dva soutěžící ze stejného týmu budou bojovat proti sobě.

... Celý článek
Nevidomá studentka pedagogiky vyučuje na základní škole
reportáž

Pozor, ve škole je pes! A s ním NEVIDOMÁ UČITELKA! Jak zvládá partu rozjívených dětí?

Na první pohled je Andra Klozová normální učitelka. Jenže po liberecké škole ji doprovází vodící pes. Andrea Klozová je totiž nevidomá. ...

 Celý článek
Smrt Moniky Kramné v Egyptě
exkluzivně

Vražda Moniky Kramné v Hurghadě: Elektřina na hotelu! Fén, vana... A smrt! VIDEO

Portál TN.cz získal EXKLUZIVNÍ VIDEO z hotelového pokoje v Hurghádě. Jsou na něm natočeny elektrické spotřebiče, které měla rodina ...

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama