Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Daňové podvody?

Babiš otočil: "Dluhopisy vysvětlím, premiérovi píšu dopis!"

Andrej Babiš dál čelí kritice kvůli nákupu korunových dluhopisů. Lídři některých stran a poslanci podezírají ministra financí z toho, že ošidil stát na daních o desítky milionů korun a požadují po něm vysvětlení.

Brexit - Ilustrační foto
Aktualizováno 1.3. 2017 21:28
horní komora

Zákon o brexitu dostal dodatek, ten má ochránit práva občanů EU

Horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů, dnes navzdory odporu vlády premiérky Theresy Mayové schválila dodatek k návrhu zákona o takzvaném brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Evropské unie. Dodatek zavazuje vládu k vypracování návrhu garance práv občanů unie po brexitu. Tento krok lordů podle světových tiskových agentur zpozdí schválení britského zákona o zahájení brexitu, který se nyní bude muset vrátit do Dolní sněmovny.

valorizace

Do důchodu v 65 letech? Poslanci posunuli novelu do finále

Stanovení věkové hranice pro odchod do penze na 65 let bude Sněmovna schvalovat zřejmě v půlce března. Důchodovou novelu posunuli poslanci do finále dnešním druhým čtením, byť je přerušila debata o změnách v rozpočtovém určení daní ve prospěch obcí. Sociální demokraté chtějí vládní předlohu využít pro vyšší každoroční růst penzí, což už dřív podpořil navzdory postoji poslanců za koaliční hnutí ANO sociální výbor dolní komory.

Obchodní sdělení

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je letos komplikovanější. Rezervujte si nízkou sazbu!

V závěru roku dosáhly dlouhodobě klesající úrokové sazby hypoték svého dna a letos začínají pomalu růst.

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně - 9
Aktualizováno 1.3. 2017 20:23
Národní parky

Zeman ostrouhal! Zákon, který přišel podpořit, poslanci smetli

Poslanecká sněmovna schválila ve středu původní parlamentní verzi novely zákona o národních parcích. Nevyslyšeli tak apel prezidenta Miloše Zemana, který minulé úterý přišel podpořit senátní verzi zákona.

ČOI - Ilustrační foto
Aktualizováno 24.2. 2017 21:16
lepší kontroly

Inspektoři ČOI mají mít doklady s falešnou identitou! ANKETA

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) by v budoucnu mohli při své práci používat skrytou identitu. Novela zákona poskytující inspekci větší pravomoci dnes ve Sněmovně prošla do druhého čtení. Pokud začne platit, výrazně prý ulehčí inspektorům práci při odkrývání podvodníků. Některým poslancům se ale návrh z pera ministra Mládka nelíbí.

občane, nedívej se

SEZNAM: Tihle poslanci zničili registr smluv. Utajují korupci?

Málokterý krok politiků a poslanců vyvolal takové pobouření veřejnosti jako středeční hlasování Sněmovny o registru smluv na internetu. Navzdory slibům veřejnosti i vlastním programům stran poslanci KDU-ČSL, ČSSD, ODS a KSČM zákon, který měl kontrolovat hospodaření s veřejnými penězi, mohutně osekali. Blíží se volby, podívejte se na jmenný seznam těch, kteří se rozhodli veřejnosti smlouvy utajit.

Schválení novely

Tašky zdarma už vám nedají! Ani v obchodech s oblečením

Lidé už nebudou moci v obchodech zadarmo dostat žádné plastové tašky. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo. Sněmovna to schválila v rámci novely o obalech, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.

Porod
Aktualizováno 24.2. 2017 10:07
Otcovská dovolená

Schváleno! Tatínci budou mít po narození dítěte týden volna

Sněmovna schválila otcovskou dovolenou. Tatínkové tak získají po narození dítěte nárok na týdenní volno. Poslanci schválili novelu zákona ve třetím čtením, musí ještě projít Senátem a podepsat ji prezident.

Léky
Aktualizováno 22.2. 2017 20:08
nižší limity

Nemocní důchodci a děti budou možná doplácet méně za léky

Důchodci a děti budou mít možná nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se snížila podle vládní novely o veřejném zdravotní pojištění z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Předlohu v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, míří do zdravotnického výboru.

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně - 9
Aktualizováno 21.2. 2017 19:38
PŘÍMÝ PŘENOS Ochrana přírody

Zákon o Národních parcích: Zeman varoval před zelenými fanatiky

Do boje o zákon o ochraně přírody a krajiny, který projednávají poslanci, vstoupil osobně prezident Miloš Zeman. Pokusil se je přesvědčit, aby kývli na takovou podobu zákona, kterou prosazuje Senát. Zároveň prezident upozornil na to, aby lidé nevěřili "zeleným fanatikům" a pohrozil vetem zákona, který by se mu nelíbil. ODS si ve Sněmovně vzala přestávku do konce jednacího dne. Kdy se k novele poslanci vrátí, není jasné.