Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

ŽEBŘÍČEK nejbohatších firem: ČEZ je lepší než Škoda Auto

Pražské sídlo ČEZ
Pražské sídlo ČEZ. Firma je ve střední Evropě gigantem
Foto: ČTK

Celkem 73 českých firem se umístilo mezi pěti stovkami společností s nejvyššími tržbami v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepším tuzemským zástupcem se stal třetí ČEZ, předstihl loňského českého lídra Škodu Auto.

Vyplývá to z žebříčku CE TOP 500 firmy Deloitte zveřejněného ve čtvrtek.

 

 


ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ se stal stoprocentním vlastníkem polské elektrárny Elcho



Podle ukazatele tržní kapitalizace se ČEZ umístil dokonce na první příčce před polskými bankami PKO a Pekao.
Nejsilnější pozici v žebříčku si udržely i přes meziroční pokles tržeb petrochemické společnosti – polský PKN Orlen a maďarský MOL. Kromě ČEZ a mladoboleslavské Škody se z českých společností probojovaly do první dvacítky ještě RWE Transgas a Agrofert Holding. Loni se mezi 20 nejsilnějších společností dostaly tři české firmy a v celém žebříčku CE Top 500 měla ČR 69 zástupců.


ČEZ se letos na jaře vypořádal i s aférou kolem trestných komand společnosti

 

Záběry z výcviku ČEZu
Video: TV Nova

Vložit video na:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Vláda chce částečně zprivatizovat ČEZ



Tržby spíše klesají


Zejména ekonomická recese se zřejmě podepsala na tom, že 78 procentům společností v žebříčku ve sledovaném roce meziročně klesly tržby. Celkové tržby českých podniků v žebříčku dosáhly 87,3 miliardy eur (2,157 bilionu korun), což odpovídá 17 procentům celkových tržeb všech 500 firem ve výši 525,4 miliardy eur (12,983 bilionu korun).

Z pohledu jednotlivých odvětví byl úspěšný zejména český finanční sektor. ČSOB se umístila mezi bankami na třetím místě, Česká spořitelna byla čtvrtá a Komerční bance patřilo 6. místo. Mezi pojišťovnami v regionu se na druhou příčku vyšplhala Česká pojišťovna, následovaná Kooperativa pojišťovnou.

Dobře si vedou české stavební firmy

Silné zastoupení měly také české stavební firmy - Metrostav (2.), Skanska (3.) a Eurovia CS (4.). Automobilová Škoda vede žebříček v odvětví výroby.

Mezi společnostmi z oboru telekomunikací, médií a technologií byl na třetím místě výrobce elektroniky Foxconn, který v celkovém žebříčku vystoupal na 22. místo.

Žebříček pěti set nejlepších společností Central Europe Top 500 je sestaven podle konsolidovaných výnosů společností za fiskální rok 2009 z Bosn a Hercegoviny, Bulharska, ČR, Chorvatska, Estonska, Maďarska, Makedonie, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Srbska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Vyhodnocení vychází z výnosů, které vykázal konkrétní právní subjekt působící ve střední a jihovýchodní Evropě.

 

Na kompletní žebříček TOP 500 firem střední a jihovýchodní Evropy se podívejte ZDE

 

 


Přidat názor (10)
Poslat e-mailem
Tisk
0 hlasů
reklama
reklama
Kolik lidí si koupí auto a kolik kupuje elektřinu?
19:56 14.9.2010
chlastomas2010
MAKE_FRIEND
stát má s toho daně proto požehnal no jo jejtě špetka a jsme v ulicích
18:26 10.9.2010
chlastomas2010
MAKE_FRIEND
hyjeny
18:25 10.9.2010
chlastomas2010
MAKE_FRIEND
bodet by ne když nám strhávaj kůži za živa ty hladový hyjeny
18:22 10.9.2010
willissss
MAKE_FRIEND
Ve škole povídá paní učitelka: # "Čím je tvůj tatínek, Jirko?" # "On je pekař." Odvětí Jirka. # "Hmm, to je hezké", na to paní učitelka "a peče nám co?" # A děti odpoví "...chléb!" # "A tvoje maminka je čím, Maruško?" ptá se znova. # "Sím, ona je zdravotní sestra." # "Aha, vidíte děti - stará se o nemocné. To je krásné povolání!" "A co ty # Honzíku?" ptá se dále. # "Můj tatínek tancuje nahatej v gayklubu." Odpoví Homzík. # "Hmmmm...", povídá paní učitelka a pokračuje "... no, i taková zaměstnání # jsou..." # O přestávce přijde za Honzíkem a povídá: "Honzíku! Opravdu tvůj otec tancuje v # tom klubu???" # A Honzík odvětí: # "Neee, on pracuje v ČEZu, ale my se za to všichni stydíme..."
18:34 9.9.2010
Energetický gigant vybudovali už komunistíííí, tai ti se ho jen zmocnili aždímou celej národ, Velebnosti to je hnus
18:12 9.9.2010
josefcuk
MAKE_FRIEND
JAK MOHOU BÝT NEJBOHATŠÍ , KDYŽ TAK "PRODĚLÁVAJ" NA ELEKTŘINĚ? CHUDÁČCI TED MUSÍ ZDRAŽIT O 20% ABY MĚLI "ASPON" NA VÝPLATY A DÁREČKY POD STROMEČEK , CHUDINKY.
15:01 9.9.2010
Ať jí zdraží třeba o 300% Pak už nebudeme psát nesmysli, nebudem svítit a jednu diodu si rozežhneme na vánoce. Ta půl minutka nás pak vyjde na 1500 Kč. :-D
14:05 9.9.2010
australl
MAKE_FRIEND
A proto musí zdražit elektřinu o 20%.
13:43 9.9.2010
brizolit
MAKE_FRIEND
Proto zdraží energii o dvacet dva procent a stát jim to klidně požehná!!!!
13:31 9.9.2010
Související články
Martin Roman

Energetická společnost ČEZ koupila 24,8 procenta akcií ...

více
Povodně v Raspenavě - 5

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny vyhlásila energetická ...

více
Budova ČEZ

Energetickému kolosu ČEZ hrozí, že bude doplácet drobným ...

více
Nejčtenější články
Nejkomentovanější články
Nejlépe hodnocené články
další videa »Krátké zprávy
90
reklama
reklama
reklama
Tn.cz - Horoskop na dnešní den

Kozoroh

22.12. - 20.1.

Dejte dnes pozor. Náhody se semelou rychle a před vámi bude stát člověk, který pro vás bude naprosto neodolatelným. Nepřidá tomu ani Venuše,... více »

Nejsledovanější videa

reklama