Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V českých řekách se objevili krabi. Viděli je v Labi i Vltavě

Krab čínský-6
Video: TV Nova

Vložit video na:

V českých řekách žijí exotičtí krabi. Vědci mapují jejich výskyt. Pomoci jim může i veřejnost.

Kraba znají Češi spíše jako kulisu letní dovolené, Miroslav Krepindl z Prahy se ovšem přesvědčil, že tomu tak nemusí být. V Praze-Modřanech našel tohoto korýše při venčení psa. Nešlo ovšem o kraba mořského, ale sladkovodního.

550063
Video: Jaroslav Kasnar

Vložit video na:


"Našel jsem ho na silnici. Bylo mi to divné, co tady dělá, tak jsem se podíval na internet a zjistil, že jde o kraba říčního," popsal Krepindl.


Kraba tam neviděl poprvé, rozhodl se proto kontaktovat zoology na Univerzitě Karlově, kteří o zvíře projevili zájem. Stane se učební pomůckou.


Připlul z Asie na lodích


"Jedná se o kraba čínského, který není v České republice původní. Pochází z jihovýchodní Asie, ze subtropických a tropických oblastí," řekl za Univerzitu Karlovu František Šťáhlavský. Lidé se s ním mohou setkat také pod názvem krab říční.


Do evropských vod se krab dostal na lodích. Mimo domovinu se mu daří už téměř sto let. Rozmnožovat se v řekách ale nemůže. Tento druh totiž k vývoji larev potřebuje moře. Pak migrují proti proudu řek.


Nalézt v Česku kraba není běžné, podle Štáhlavského se tu ale už zabydlel. Svědčí mu kvalitnější voda v řekách. "Nejčastěji ho vídáme v Labi v Děčíně nebo v Ústí nad Labem a je možné, že se proti proudu dostal i do Prahy." Kraba našli lidé také v Ohři a jiných lokalitách.


Kde už našli kraba čínského?

Jesenice, rybník Pančák, povodí Botiče 2006
Střekov, jez 9. 1. 2006
Božice, povodí Jevišovky 2007
Praha - Kunratice, Dolnomlýnský rybník, povodí Kunratického potoka 12. 10. 2008
Nádrž Nechranice, Ohře 14. 11. 2008


To, že Miroslav Krepindl našel kraba na silnici, vysvětluje zoolog tím, že krab je sice vodní zvíře, ale zároveň dokáže přežít delší dobu na suchu.


Kde krab žije? S vědci po něm může pátrat i veřejnost


Vědci se v současné době snaží o zmapování míst, kde se krabi už vyskytli. Databázi koordinuje Monika Štambergová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, které mohou pomoci všichni, jež se s krabem setkali.


"Informace o výskytu krabů lez zasílat přes mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů www.biolib.cz. Tady se lidé zaregistrují a mohou sem vložit fotoggrafii nebo informaci o výskytu," řekla tn.cz Štambergová.


Jak lidé kraba poznají? Zvíře má až osm centimetrů široký krunýř a má olivověhnědou barvu.

  • Krab čínský-4
  • Krab čínský-5
  • Krab čínský-3
  • Krab čínský-2
  • Krab čínský-1

"Klepeta kraba jsou velmi široká a hustě porostlá jako samet hustými a jemnými chloupky hnědé barvy. Ocáskovitý zadeček, u samců úzký, u samic široký, přikrývá spodek hlavohrudi," dodala Štambergová.


Podívejte se na videozáběry kraba.

549942
Video: TV Nova

Vložit video na:

Invaze exotických zvířat v Česku


Krab není zdaleka jediným exotickým zvířetem, které se v Česku zabydlelo.


Nebezpečná je například zápřednice jedovatá - pavouk, po jehož kousnutí může dojít k dočasnému ochrnutí a velkým bolestem. Do Česka se zápřednice dostala z Francie. Více v reportáži.

536984
Video: TV Nova

Vložit video na:

Běžným druhem je v rybnících i řekách želva nádherná, která pochází ze Severní Ameriky.

Vodní želva
Želva nádherná.
Foto: flickr.com

Jde o predátora schopného zlikvidovat ryby nebo obojživelníky. V Česku se dokáže i množit. Podívejte se na reportáž a přečtěte si více TADY. Evropská unie už dovoz želv nádherných zakázala.

396568
Video: tn.cz

Vložit video na:

Před rokem se bez problému proháněly želvy například v Praze 4.

Želvy nádherné
Video: Jindřich Kodíček

Vložit video na:

Mezi invazivní druhy v Česku patří také rak pruhovaný. Severoamerický druh byl do Česka dovezen záměrně a v řekách ho šířili rybáři. Ti jím chtěli vyplnit prázdné místo, které vzniklo po raku říčním. Ve špinavé vodě totiž rak říční nedokázal přežít. Přibylo ale čističek a raci říční se začali vracet. Jejich pruhovaný příbuzný je ale z řek vytlačuje.


Dnes už by možná nikdo nehádal, že invazivní je také karas stříbrný nebo psík mývalovitý a muflon, kteří u nás žijí už léta. Kompletní seznam přistěhovalců zvířecí říše najdte TADY.

Psík mývalovitý 2
Psík mývalovitý.
Foto: Zoo Ostrava – Pavel Vlček

Přidat názor (7)
Poslat e-mailem
Tisk
4 hlasů
reklama
reklama
hafusak2
MAKE_FRIEND
Zajímavé: o krabu pojednává už knížka "Ryby našich vod", od S. Vodinského, SNDK, edice OKO 1965.
21:35 18.9.2009
gladiatorrx
MAKE_FRIEND
Nevidím na tom nic divného protože ve Hřensku sem vyděl kraba už třikrát,ale jen na přítoku Kamenice.
19:52 18.9.2009
goodbyemylove
MAKE_FRIEND
....to je divny,ze ten krab se rozmnozuje v mori a pritom je v Cechch na nekolika mistech...;))
18:41 18.9.2009
ach jo, ale myslím, že po
16:45 18.9.2009
po pár tábořeních rumumských morgošů bude po krabech
16:45 18.9.2009
To icht1: I ty jeden fanatiku, nemůžeš dát aspoň na chvíli od té špinavé politiky pokoj? Je víkend a je hezky. Raději si zajdi někam do přírody a přemýšlej o sobě.
16:29 18.9.2009
Kraba ponechat, Paroubka do Číny.
16:06 18.9.2009
Související články
536984

V České republice se podle entomologů začíná stále ...

více
Šestiočka sadistická. Nový druh, který objevil český vědec

Český vědec Milan Řezáč objevil v Izraeli nový druh ...

více
Reklamní sdělení
Nejčtenější články
Nejkomentovanější články
Nejlépe hodnocené články
další videa »Krátké zprávy
90 sekund
reklama
reklama
reklama
Tn.cz - Horoskop na dnešní den

Býk

21.4. - 21.5.

Dozvíte se zprávy, které vás vytrhnou z konceptu a vy se nebude umět soustředit na nic jiného. Je - li to jen trochu možné, vezměte si den... více »

Nejsledovanější videa

reklama