nemravná exekuce

Z půjčky 314 tisíc vznikl dluh 8,4 milionu! Po letech se muži ulevilo

Exekuce
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto
Téma:

Truhlář Jaroslav Procházka si půjčil 314 tisíc, i když splácel, dluh se vyšplhal na neuvěřitelných 8,4 milionu korun! Upadl tak do exekuce. Po dvaceti letech se však může radovat, jelikož okresní soud rozhodl v jeho prospěch a exekuce mu byla zastavena.

Před rokem na svém twitteru informoval Radek Hábl z projektu Mapy exekucí o případu Jaroslava Procházky, kterému se dluh z tři sta tisíc vyšplhal skoro na osm milionů korun. "Myslel jsem, že už mě nic nepřekvapí. Omyl. Včera mi volal zoufalý pán před důchodem. Dluh 315 tis., zaplaceno 337 tis. v roce 2011, zbývá doplatit smluvní pokuta 6,4 mil a 1 mil odměna exekutorky!" napsal tehdy Hábl. Částky za další rok narostly o další úroky.

 

 

Vyučený truhlář, na jehož přání bylo jeho jméno změněno, totiž v roce 1998 podepsal dodavateli tvrzení, že mu dluží 314 tisíc korun a dále také souhlasil s denním penále, informoval aktualně.cz. Jelikož dluh nebyl schopen splácet, začal narůstat, Procházka zkrachoval a dostal se do exekuce.

 

Podle něho však vše začalo podvodem, jelikož dodavatel po něm měl požadovat neoprávněně dvakrát stejnou částku za dodaný nábytek. "On a jeho právník mě podrobili nátlaku, vyhrožovali mi ukrajinskými vymahači a já pak podepsal, že ty peníze opravdu dlužím, a ještě souhlasil s denním penále 1300 korun. Měl jsem tehdy jít na policii a oznámit vydírání," citovalo aktuálně.cz Procházku.

 

 

Muž truhlařinu později vyměnil za řízení autobusu a dluh postupně splácel. Bohužel však kvůli penále částka vzrostla na téměř 8,4 milionů korun. Muž se proto rozhodl několikrát obrátit na soudy, aby byla jeho exekuce zastavena. V soudním procesu ho zastupoval advokát Petr Němec, kterému se podařilo u okresního soudu v Plzni uspět. Ten totiž označil řízení za nespravedlivé.

 

"Jelikož je exekuce vedena již čtrnáctým rokem, přičemž byla uhrazena jistina, je nutno konstatovat, že výše smluvní pokuty 8 356 878 Kč je v současné době výrazně nepřiměřená, s ohledem na věk povinného a jeho výdělečné možnosti je nutno ji v současné výši považovat za likvidační," citovalo aktuálně.cz zdůvodnění rozsudku soudkyně Lenky Šaňkové.

 

Podle ní by další vedení exekuce vedlo k nesmyslnému zvyšování částky. "Jelikož je občanské soudní řízení jednou ze záruk spravedlnosti a práva, a další vedení exekuce v této věci by exekuční soud shledal nespravedlivým, rozhodl o zastavení této exekuce," píše Šaňková.

 

 

Na rozhodnutí okresního soudu reagoval i Radek Hábl na svém twitteru téměř po roce, co o případu informoval. Děkoval také advokátovi Petru Němcovi. "ZASTAVENO! Díky čaroději @SemSuchar jsme okresní kolo vyhráli a soud exekuci s likvidační pokutou zastavil. Dotyčný nemohl dojetím ani mluvit, když dostal naději, že po 20 letech jeho beznaděj možná skončí. Uvidíme, zda bude mít příběh pokračování. DÍKY!" napsal Hábl.

 

 

Pokud rozsudek nabyde právní moci, budou i náklady exekutora změněny z 1,2 milionu Kč na 581 korun.

reg TN.cz