ekologie především

AIR House: Energeticky soběstačná stavba z rukou českých studentů

Téma:

Studenti pražského ČVUT postavili překrásný dřevěný domek, který ocenili i porotci architektonické soutěže v Kalifornii. Hlavní výhodou domu, který studenti pojmenovali AIR House, je jeho energetická soběstačnost.

Domek o užitné ploše 55 metrů čtverečních je k vidění v pražských Dejvicích před budovou stavební fakulty a slouží jako informační centrum univerzity. Je celý ze dřeva a disponuje velkou terasou, kterou zastřešuje pergola. Porota v mezinárodní soutěži Solar Decathlon ocenila v roce 2013 hlavně originalitu a jednoduchost této stavby.

 

Interiér domu tvoří jedna velká obytná místnost s kuchyní, za ní se nachází koupelna. Stěna vedoucí na terasu je celá prosklená. AIR House získává veškerou energii pro potřeby domácnosti ze slunečního záření, má dvojitý plášť a elektřinu vyrábějí fotovoltaické panely. "V podmínkách, jaké vládnou například v Kalifornii, se jedná o energeticky zcela soběstačnou stavbu. U nás to tak zejména v zimním období není, ale ty náklady na provoz domu jsou výrazně nižší, než u jiných staveb," vysvětluje vedoucí projektu Dalibor Hlaváček.

 

GALERIE: AIR House

1
/
20
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
AIR House - 3

 

Studenti stavbu projektovali jako domácnost pro dva lidi na vrcholu produktivního věku či pro klidný důchod. Inspirací jim byla mimo jiné i silná tradice českého chatařství a chalupářství. "Zájemců o tento prototyp je mnoho. Každý se nabízí, že kdybychom nevěděli, co s domem do budoucna dělat, tak si ho rád vezme," říká s úsměvem PR manažerka projektu Kateřina Rottová.

 

 

Cena prototypu včetně cesty na soutěž do USA se vyšplhala na necelých 6 milionů korun. S financováním studentům pomohly granty, sponzoři i jejich univerzita. Sami autoři stavby doufají, že by v budoucnu mohla dům nabízet některá ze stavebních firem v rámci své nabídky. Cena by pak dle odhadů mohla být přibližně poloviční.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz/Jakub Deml