Greta Thunbergová

Aktivistka pluje do USA na jachtě. Není to ekologické, tepou ji kritici

Darja Stomatová
Darja Stomatová
15.8. 2019 21:45

Cesta švédské aktivistky Grety Thunbergové, která bojuje za ochranu klimatu, na závodní jachtě přes Atlantik, vyvolává kontroverze. Podle jejích kritiků není plavba lodí tak ekologická, jak se tváří. Thunbergová chce přitom světu ukázat, že cestování může být i šetrné k přírodě.

Greta Thunbergová vyrazila na plachetnici přes Atlantik bojovat za záchranu životního prostředí. Podle kritiků plavby výroba takové závodní jachty vyprodukuje víc emisí než sériová výroba auta. Za lepší variantu přepravy považují i letadlo, kterým právě Thunbergová odmítla cestovat.

 

"Přes Atlantik lítá spousta lidí ročně a kdyby všichni jeli na té lodi, na které jede ona, zničili by tisíckrát víc přírody než když letí letadlem," řekl idnesu mořeplavec Rudolf Krautschneider.

 

Podle českého mořeplavce by Greta, aby dostála svému poslání, měla cestu přes Atlantik absolvovat v dřevěné veslici.

 

 

Dvacetimetrová závodní jachta Malizia poháněná energií z obnovitelných zdrojů podle Thunbergové za sebou nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Loď na rozdíl od kritiků považuje za lepší volbu.

 

Cestování plachetnicí není žádná legrace. Aby byla co nejlehčí, není na ní toaleta ani postel. Místo toho matrace, spacák a kbelík. Navíc se kvůli špatnému počasí může její třináctidenní cesta přes Atlantik ještě prodloužit. Zářijový summit OSN v New Yorku, kde Thunbergová vystoupí, ale zřejmě stihne.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz