úkaz na karvinsku

Ani stíhačky ani důlní odstřel! Záhadné otřesy se nedaří objasnit

Téma:

Podivný úkaz na Karvinsku je stále větší záhadou. Ohlušující ránu, záblesk a silné otřesy nemají na svědomí stíhačky a nešlo ani o odstřel v dole, jak si někteří lidé mysleli.

Už od úterního večera si lidé na Karvinsku lámou hlavu nad tím, co způsobilo silné otřesy, které cítili lidé na kilometry daleko. Nad obzorem se krátce před desátou hodinou večer objevil záblesk, který provázela silná rána.

 

Ani po několika dnech stále není jasné, co vlastně úkaz způsobilo. Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela uvedl, že k žádné události, která by popisu odpovídala, v úterý večer nevyjížděli. Na místě nezasahovali ani policisté. "Nemáme přijato žádné oznámení o výbuchu, ani jsme u takové události nezasahovali," uvedl mluvčí policistů Miroslav Kolátek.

 

Podařilo se vám záhadný úkaz vyfotit nebo natočit? Pošlete nám vaše fotky a videa na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Pokusíme se vypátrat, co se vlastně stalo! Děkujeme.

 

Někteří lidé si mysleli, že jev způsobily prolétající stíhačky. Podobně v roce 2014 vyděsily obyvatele jižní Moravy. Při překonání nadzvukové rychlosti totiž vzniká zvukový a tlakový efekt, při kterém lidé slyší rány. Jenže armáda v té době na místě žádné stíhačky neměla. "V uvedenou dobu a v dané lokalitě neprováděla Armáda ČR výcvik ani žádnou jinou aktivitu," vyvrátila dohady mluvčí Generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

 

 

Spekulovalo se také o tom, že mohlo jít o odstřel v nedalekém dole. To ale mluvčí OKD Ivo Čelechovský odmítl: "V místě jsme žádný odstřel neprováděli. I kdyby šlo o odstřel, světlo by na povrchu vidět nebylo, protože by byl proveden pod zemí." 

 

Úkazem se zabývají i astronomové, ani oni ale nechtějí potvrdit, že by šlo například o bolid. "Žádný záznam z toho času z našich speciálních bolidových kamer vybavených i velmi přesnými a citlivými fotometry, které pracují i při zatažené obloze, nemáme. Navíc snímky kvůli zatažené obloze nemáme, ale kdyby se jednalo o bolid, navíc s tak mohutnými projevy, tak bychom o něm věděli právě díky těm fotometrům. Proto si myslím, že se jednalo o nějaký jiný, lokální jev, který neměl nic společného s jevy, kterými se zabýváme," vysvětlil astronom Pavel Spurný.

 

 

Mnozí si také mysleli, že se mohlo jednat o blesk, síť na zaznamenávání blesků ale v úterý v noci v daném čase žádný nezaznamenala. Jasné nicméně je, že otřesy byly tak silné, že je zaznamenala i seismologické stanice.

 

Takhle se podařilo zachytit explozi divačce TV Nova:

mom TN.cz