Královéhradecký kraj

Antimonopolní úřad zrušil tendr na autobusovou dopravu, za 7,7 miliardy

Řidič autobusu
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 14. 9. 2019
Téma:

Tendr na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji v letech 2020 až 2030 zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Proti výsledkům tendru za 7,7 miliardy se odvolal jeden z účastníků. Kraj si podá proti rozhodnutí rozklad.

O zrušení tendru na zajištění autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji v příštích deseti letech informoval přímo krajský úřad. Podle něj se v soutěži kromě ceny za 1 km při objednaném rozsahu kilometrů hodnotila také cena za 1 km v případě zvýšeného objemu kilometrů.

 

Úřad podle kraje soutěž zrušil na základě námitky jednoho z účastníků, který poukázal na to, že v případě objednání menšího objemu kilometrů bude cena nevýhodná.

 

"Nevím, jakou logikou došla společnost podávající námitku i antimonopolní úřad k tomu, že hodláme objednávat objem nižší. Každopádně kraj podá proti tomuto rozhodnutí rozklad," komentoval rozhodnutí první náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS), který je za dopravu zodpovědný.

 

Podle kraje antimonopolní úřad neposoudil skutečnost, že kraj snížení objednaných výkonů nepředpokládá a že naopak počítá s nárůstem. Podle Červíčka by v případě, že by kraj nestanovil taková kritéria, jaká stanovil, hrozilo by, že pokud by objednal víc kilometrů, vzrostly by náklady tak, že by nemohl zajistit dopravní obslužnost.

 

 

 

Kraj také upozornil na to, že ÚOHS se vůbec neměl podnětem zabývat, protože ho podal někdo, kdo předtím nepodal námitku. Podle kraje přímo zákon o zadávání veřejných zakázek uvádí, že v takovém případě se podnět nemá vyřizovat.

 

"Rozhodnutí není pravomocné a veřejná zakázka tak zrušena není. Proti rozhodnutí se budeme bránit rozkladem. Bohužel dojde ke zdržení celého výběrového řízení. Prvostupňové rozhodnutí ÚOHS považujeme za zcela nepředvídatelné, nesprávné a naprosto nesmyslné. Připravujeme argumentaci pro podání rozkladu a jsme přesvědčeni, že ve druhém stupni bude úřad postupovat ustálenou rozhodovací praxí v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a dospěje k závěru, že Královéhradecký kraj při stanovení hodnotících kritérií nijak nepochybil,“ dodal Červíček.
 

TN.cz