GALERIE invaze slunéček

Asijské berušky zamořují Česko. Úkryt hledají v domácnostech! FOTO

Asijské berušky
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 13.10. 2019 18:18
Téma:

Zdá se, že podzimní počasí opět spustilo invazi berušek, které si vybírají lidská obydlí jako úkryt před zimou. Nejedná se ale jen o slunéčka sedmitečná, lidem se v domech objevují také asijské berušky. Ty mohou občas kousat, pro člověka nebezpečné nejsou, výrazně ale ohrožují právě česká slunéčka.

I letos lidé začínají hlásit nálety ohromného množství berušek, které si hledají úkryt před nastupující zimou. Nejedná se ale jen o slunéčka sedmitečná, stále častěji jde o slunéčka východní.

 

Ta mají více teček, jiný druh naopak poznáme podle černých krovek s červenými tečkami. Podle odborníků mohou člověka kousnout, neměla by představovat zdravotní riziko, může objevit mírná reakce jako po štípnutí jiným hmyzem. Citlivějším osobám může škodit i alergen uvolněný z uhynulých tělíček, která zetlejí přes zimu v domácnosti.

 

Asijské berušky mohou být v české přírodě i prospěšné. Podle entomologů jsou totiž aktivnější v požírání mšic a dalších škůdců v ovocných sadech.

 

Asijské berušky ale vytlačují ty české. Podle entomologů jsou to právě slunéčka východní, která vytlačují slunéčka sedmitečná.

  

 

Zaručený způsob, jak beruškám zabránit v invazi do bytu, pravděpodobně není, odborníci doporučují ucpat okna, ani to ale nezaručí, že se červení broučci do obydlí nedostanou. A když už se k vám probojují, stačí je vyluxovat.

 

Obsadily asijské berušky i váš dům? Pošlete nám fotografii na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku. Nezapomeňte uvést, kde byla fotka pořízena. Děkujeme!

 

GALERIE: Asijské berušky v Česku

1
/
6
Zdroj: zpravy@nova.cz
Asijské berušky v Kladně

TN.cz