Benátky pod vodou

Bouřky a záplavy trápí Itálii, Francii sněžení! Nejméně 9 obětí

Téma:

Bouře v Itálii už připravily o život nejméně devět lidí. Historické centrum Benátek je pod vodou a na některých místech dosahuje vítr až 180 km/h. Extrémní počasí ale trápí celou Evropu, především Francii, kde sníh na silnicích odříznul tisícovku řidičů od světa.

Náměstí svatého Marka v Benátkách se změnilo k nepoznání. Podobně ale vypadá skoro celé historické centrum. Na některých místech bylo přes metr a půl vody. Ne všichni se toho ale zalekli, některé restaurace fungovaly i přesto, že v nich stála voda.

 

Výstraha před bouřemi platí po celém severu Itálie. Silný vítr ničí střechy a vyvrací stromy. Ty připravily o život už devět lidí a několik dalších vážně zranily. Oblast trápí i záplavy. "Terén byl suchý a za 24 hodin napršelo asi 200 milimetrů. Stráně se nasákly vodou a to způsobilo sesuvy půdy a bahna," uvedl geolog David Tonidandel.

 

GALERIE: Benátky pod vodou

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Benátky pod vodou - 2

 

Řádění živlu se nevyhnulo ani hlavnímu městu Římu. Úřady tam kvůli vichřici uzavřely parky, Koloseum i další památky. V celé Itálii bojuje se silnou bouří téměř 6000 hasičů, kteří jen za posledních 24 hodin vyjeli k nejméně 7000 případů.

 

 

Extrémní počasí trápí i Francii. Na jihovýchodě země napadlo přes půl metru sněhu, který zaskočil hlavně lidi na silnicích. Téměř tisícovka řidičů a pasažérů strávila noc odříznuta od světa. "Jsem tu zaseknutý už od včera od dvou odpoledne. Celou noc sněžilo, přestalo to až kolem páté hodiny ráno. Nasněžilo přes 30 centimetrů," prohlásil v úterý řidič kamionu.

 

Některé lidi se podařilo nad ránem evakuovat, zbytek ale musel vydržet do odklizení silnice. Výstraha před sněhem ale stále platí v celé východní Francii. Sněhovou bouři místy doprovázel i silný vítr a bez proudu se ocitlo na 200 tisíc domácností.
 

Související témata:
mom/Kristýna Tůmová TN.cz