Souboj ministryní

Schillerová s Maláčovou jednaly pět hodin. Ani tak se nedohodly

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 20.8. 2019 20:12

Ministryně financí Alena Schillerová se v úterý sešla s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, která žádá pro svůj resort ze státního rozpočtu o 11,7 miliardy navíc. Ženy se ale nedohodly a po pěti hodinách skončilo jednání neúspěchem.

Maláčová se s Schillerovou setkala jako poslední z ministrů ČSSD, kteří všichni pro své resorty žádali miliardy navíc. Nejvíce peněz chce ale právě ministryně práce a sociálních věcí. Podle ní jsou potřebné pro fungování sociálních služeb, sociální práce i spolufinancování projektů EU.

 

"Nechápu, proč ministerstvo financí navrhuje na sociální služby stejnou částku jako vloni. Zapomněli tam snad, že ty peníze letos nestačily?" ptala se už dříve Maláčová. Schillerová zase vzkázala, že požadavek resortu na 11 miliard navíc je nereálný a na schůzce s vládní kolegyní bude hledat kompromis.

 

Ministryně spolu strávily více než pět hodin, pak ale mluvčí resortu financí oznámila, že zatím nebyla jednání úspěšná. Ani jedna z političek před novináře nepředstoupila.

 

 

Sociální demokraté podmiňují své setrvání ve vládě tím, že jejich ministerstva dostanou dostatek peněz pro fungování. Další podmínkou je dodržování koaliční smlouvy a ústavy a také jmenování Michala Šmardy ministrem kultury. Ten se ale v noci na úterý své nominace vzdal.

 

V pondělí jednala Schillerová s šéfem ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Dohodli se na navýšení rozpočtu jeho resortu o 1,3 miliardy korun, většinu peněz získá policie. "Z dnešního jednání odcházím spokojen. Jeho výsledek je dobrou zprávou pro policisty, hasiče i další zaměstnance bezpečnostních sborů," pochvaloval si Hamáček.

TN.cz