evo morales

Prezident Bolívie rezignoval, ministři se skrývají na mexické ambasádě!

Evo Morales
Zdroj: Profimedia, AFP/Bolivian Presidency/Enzo de Luca
Evo Morales byl ve funkci prezidenta od roku 2006
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 11.11. 2019 08:10
Téma:

Bolivijský prezident Evo Morales oznámil, že odstupuje ze své funkce. Na rezignaci přistoupil záhy poté, co ho k tomu vyzvala armáda i policie. Proti jeho vítězství ve volbách probíhaly více než dva týdny silné protesty.

Bolivijský prezident Evo Morales se rozhodl rezignovat. Oznámil to chvíli poté, co ho k tomu vyzvala armáda a policie v zájmu zachování míru a stability země. Informovala o tom televize BBC.

 

Kromě Moralese odstoupili i někteří ministři, poslanci a vysocí úředníci, čímž podle francouzské agentury AFP vzniklo v zemi mocenské vakuum. Dvacítka se jich ukryla na mexické ambasádě. Ta vyhlásila, že nabízí azyl i Moralesovi.

 

V jihoamerickém státě odstartovaly před více než dvěma týdny masové demonstrace proti Moralesovi, který vyšel z prezidentských voleb jako vítěz. Podle opozice však byly volby jednoznačně zmanipulované.

 

 

Morales navíc podle protestujících porušil ústavu tím, že kandidoval na prezidenta, přestože už měl dvě funkční období za sebou. Ve funkci je už od roku 2006. Na začátku byl velmi populární, protože byl prvním indiánským prezidentem Bolívie - země, ve které tvoří dvě třetiny populace domorodé obyvatelstvo. Jeho vláda se ale postupem času stávala stále více autoritářská.

 

Během protestů rozzuřený dav zlynčoval starostku, kterou obvinil z podpory Eva Moralese. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz