Prezident

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Prezident Zelenskyj: Pokud budou příští rok volby, chci znovu kandidovat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v příštím roce ucházet o funkci hlavy státu. "Pokud bude válka pokračovat i v roce 2024 a uskuteční se volby, nikdy ve svém životě neopustím svou zemi. Ústavu budu chránit za všech okolností," řekl v rozhovoru pro portugalskou televizi RTP. Přestože termín řádných prezidentských voleb na Ukrajině vychází na příští rok, vyhlášené stanné právo v zemi je zatím neumožňuje. Okolí nynějšího prezidenta podle televize BBC jedná se západními spojenci, aby se volby i během války mohly uskutečnit. Slibuje si od nich upevnění Zelenského pozice. Během volební kampaně v roce 2019 však prezident slíbil, že už nebude znovu kandidovat.

Krátká zpráva

Pavel jmenoval novým předsedou Ústavního soudu Josefa Baxu

Prezident Petr Pavel jmenoval v pátek na Pražském hradě nového předsedu Ústavního soudu. Do čela instituce nastoupí Josef Baxa. Bývalý šéf Nejvyššího správního soudu tak nahradí končícího Pavla Rychetského. Do funkce nové ústavní soudkyně a místopředsedkyně soudu jmenoval prezident profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou.

Krátká zpráva

Prezident Pavel povolil 14 Čechům bojovat na Ukrajině

Bojovat na ukrajinské frontě proti Rusku nově může dalších 14 Čechů, kteří dostali speciální povolení od prezidenta Petra Pavla. Informaci přinesl web iRozhlas.cz. Během více než rok trvající ruské agrese dostalo souhlas prezidenta k legálnímu boji ve válce společně s cizí armádou 146 Čechů. Současná česká hlava státu osm žádostí od lidí naopak zamítla.