Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ministerstvo obrany

Branná výuka na školách? Vláda chce vytvořit nový předmět

Stát chce oprášit myšlenku branné připravy občanů. Přesně to vyplývá z materiálu ministerstva obrany, který v pondělí schválila vláda. Hodlá například finančně podpořit branné spolky. Ale chce také více motivovat muže i ženy, aby vstupovali do aktivních záloh nebo dobrovolně absolvovali vojenská cvičení. Změny se plánují i ve školní výuce.

Dvě stě milionů korun. Tolik by si nově měly každý rok rozdělit certifikovaní radioamatéři, kynologové a další branné spolky. Těch jsou u nás řádově stovky.

 

"Chceme jim pomoci s nějakým výcvikem, nebo jejich přípravou. A na oplátku bychom po nich chtěli, aby v době krize byli připraveni pomoct bránit naši zemi," uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

 

Změny by se měly dotknout i osnov základních a středních škol. Vláda totiž v programovém prohlášení píše o vytvoření předmětu podobnému branné výchově, která u nás byla zrušená v roce 1991. "Určitě platí co je v programovém prohlášení vlády. Podle toho postupujeme," řekl premiér Andrej Babiš.

 

 

Prostor pro vytvoření nového předmětu na způsob branné výchovy ale nevidí ministerstvo školství - a to prý především z důvodu omezeného časového fondu výuky. Případné začlenění dalších prvků branné výchovy do jiných předmětů by ale uvítalo.

 

"V roce 2013 došlo k posílení tohoto tématu a to u žáků základních škol. MŠMT oceňuje snahu ministerstva obrany o aktualizaci obsahu branné výchovy," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

 

Dospělé bude stát motivovat k dobrovolnému absolvování vojenského cvičení. Dál chce navíc lákat do aktivních záloh. Zájem se i díky vyšším odměnám stále zvyšuje - v současnosti je v nich registrováno 2920 občanů. "Z toho 241 žen. Podle plánů doplňování aktivních záloh jsme už předčili úkol, který jsme si stanovili v roce 2020," uvedla Lenka Šmerdová, poradkyně náčelníka generálního štábu.

 

Zlepšování přípravy občanů k obraně státu by podle vlády mělo zůstat na dobrovolné bázi - návrat povinné základní vojenské služby, která u nás byla zrušena před patnácti lety, prý v plánu není.

reg/Šimon Pilek TN.cz